Ciekawe kierunki na wakacyjne weekendy

Young Man Traveler feet standing alone with sunset mountains on background Lifestyle Travel concept outdoor

Aby odpocząć i złapać oddech wystarczą dwa dni weekendu. Trzeba je tylko odpowiednio zaplanować i spędzić. Gdzie więc warto się wybrać?

Gdy pogoda za oknem robi się coraz lepsza…

…szkoda tracić wolnych weekendów na siedzenie w domu. Cztery ściany, czy to mieszkania, czy to biura, z pewnością nie są kuszącą perspektywą na relaks po ciężkim tygodniu pracy. Dwa dni weekendu to z jednej strony całkiem sporo czasu, aby wypocząć i się zregenerować, z drugiej jednak dosyć niewiele, aby wybrać się na odległy wyjazd.

Mimo to postanowiliśmy wskazać kilka ciekawych destynacji, które roboczo podzielono na te miejskie i te bliższe naturze. Schemat taki broni się tym, że każdy ma inne preferencje w związku z czasem wolnym. Jedni wolą spędzać go w mieście, korzystając z licznych atrakcji, jakie można tu znaleźć, inni natomiast decydują się na miejsca dalsze cywilizacji, pozbawione korków i tłumów.

Lokalizacje miejskie z Xperia XA

Wypada zacząć oczywiście od stolicy, którą każdego weekendu odwiedza wielu turystów. Co można zobaczyć w tym mieście? Oczywiście Stare Miasto, które od 1980 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako przykład niemal kompletnej rekonstrukcji. Tu także jest Zamek Królewski, pierwotnie pełnił on funkcję rezydencji książąt mazowieckich, a od XVI wieku był siedzibą władz I Rzeczypostpolitej. Ogromną atrakcją popularno-naukową, tak dla dzieci, jak i dla dorosłych, jest Centrum Nauki Kopernik. Warto wybrać się również do planetarium, które przylega do kompleksu.

Łódź to ciekawa alternatywa dla miłośników architektury fabrycznej. Doskonale znana w całym kraju ulica Piotrkowska, to znakomite miejsce na spacer czy pyszny obiad. Będąc w Łodzi trzeba wybrać się do tutejszych zakładów włókienniczych, pełno tu także drobnych muzeów czy mniej znanych atrakcji, jak choćby Muzeum Kanału „Dętka”.

Nie można także zapomnieć o Krakowie i Wrocławiu. Gród Kraka znany jest przede wszystkim z Kościoła Mariackiego i Wawelu. Warto wybrać się także na spacer po Kazimierzu czy na szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego, który został otwarty zaledwie kilka lat temu. Od tego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. O Wrocławiu natomiast głośno zrobiło się w chwili otwarcia Afrykarium i pierwszego w kraju Oceanarium. Z pewnością trzeba zabrać tam dzieci.

Wiele atrakcji w całym kraju można znaleźć dzięki aplikacji Trip Advisor. Wystarczy pobrać ją na funkcjonalny telefon, jakim jest np. Sony Xperia XA i zaznaczyć swoją bieżącą lokalizację. Dzięki temu, że smartfon posiada 64-bitowy, ośmiordzeniowy procesor, działa płynnie i szybko, co pozwala na błyskawiczną obsługę aplikacji. Trip Advisor samodzielnie wyszuka najciekawsze zabytki czy lokale, do których warto się udać, wskaże godziny otwarcia, ceny biletów czy dane kontaktowe. Nie wahaj się sugerować opiniami użytkowników portalu, często są one bardzo pomocne.

Z dala od cywilizacji

Tę tematykę po prostu trzeba rozpocząć od polskich gór. I nie warto wskazywać konkretnego pasma, jako że wszystkie są niezwykle malownicze i gwarantują zapierające dech w piersiach krajobrazy. Przed wyjściem na szlak warto oczywiście przeczytać o jego przebiegu i stopniu trudności, aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia dla siebie i innych.

Wiele cichych zakątków znajdziesz również na Mazurach. Cicha chatka nad brzegiem jeziora to znakomite miejsce, które pozwala odetchnąć od szumu miasta i zebrać myśli. Dodatkowym atutem regionu jest możliwość żeglowania, oczywiście pod warunkiem posiadania odpowiednich uprawnień.

Tu także przyda się Xperia XA. Telefon posiada znakomity aparat o rozdzielczości 8 Mpix, co pozwala na uchwycenie doskonałych kadrów nawet przy słabym oświetleniu. A malownicze selfie przy zachodzącym słońcu na tle gór lub jeziora będzie znakomitą pamiątką z weekendowego wypadu.

Turystycznie nieodkryte są wciąż Kaszuby oraz Podlasie. Choć regiony te dzieli wiele kilometrów, w obu wciąż jest wiele przestrzeni dla każdego zwiedzającego. A i nie brakuje tu atrakcji. Na Kaszubach warto wybrać się do Skansenu w Szymbarku, a na Podlasiu na spacer po Puszczy Białowieskiej.