Zanieczyszczenie Bałtyku to poważny problem: AccorHotels angażuje blogerów

Papieros z filtrem rozkłada się w morzu ponad 24 miesiące, a puszka po napoju nawet 10 lat. O tym, że zanieczyszczenie Bałtyku jest poważne przekonywała sieć AccorHotels w ramach wydarzenia See Bloggers.

W warsztatach fotograficznych, które poprowadził Marcin Bójko, redaktor naczelny czasopisma Foto Plus, wzięło udział kilkudziesięciu blogerów z całej Polski. Znaleźli się wśród nich specjaliści od gotowania, mody, urody oraz diety. Nie brakowało także pasjonatów podróżowania, recenzentów książek i blogerów lifestyle’owych.

Zanieczyszczenie Bałtyku: sieć łączy przyjemne z pożytecznym

Zdjęcia produktowe? W Gdyni blogerzy mogli dowiedzieć się, na czym polega ten rodzaj fotografii. Wiedzę zdobytą w teorii sprawdzali później w praktyce. Na uczestników czekało 5 stanowisk, przy których znajdowały się nietypowe rzeczy. Jakie? Były to różne przedmioty, które – choć wyglądają niepozornie – wyrzucone do morza, stają się niebezpiecznymi dla ekosystemu śmieciami.

Zanieczyszczenie Bałtyku warsztaty

Blogerzy testowali swoje umiejętności i zdobytą wiedzę, robiąc zdjęcia nylonowej linie, zapalniczce, tubce po kremie, puszce oraz papierosowi. Dlaczego wybrano akurat te przedmioty? Celem całej akcji było nie tylko przekazanie wiedzy technicznej dotyczącej wykonywania i obróbki zdjęć, lecz także uświadomienie uczestnikom postępującego zanieczyszczenia polskiego morza.

Według ostatnich badań aż 10% Bałtyku to pustynie wodne, w których nie ma żadnego życia. Zanieczyszczenie Bałtyku jest w tych miejscach na tyle wysokie, że nie przetrwają tam żadne gatunki zwierząt czy roślin. Groźne dla morskich stworzeń są nie tylko substancje czy płyny łączące się z wodą, lecz także śmieci wyrzucane przy plaży. Najczęściej są to właśnie tubki po kremach do opalania, niedopałki papierosów, zużyte zapalniczki oraz puszki po napojach – te drobne przedmioty są najczęściej połykane przez ryby i ptactwo. Bardzo często można także spotkać dryfujące po Bałtyku nylonowe liny wyrzucane ze statków i portów, w które później zaplątują się foki szare – coraz rzadziej występujące dziś w polskich wodach.

Zanieczyszczenie Bałtyku warsztaty

AccorHotels po raz kolejny oddaje blogerom głos

To już piąta akcja AccorHotels angażująca blogerów z całej Polski. W czerwcu twórcy internetowi mieli okazję wziąć udział w spacerze „Historia hotelami pisana”, w tracie którego w nietypowy sposób poznali historię Warszawy. Wcześniej blogerzy uczestniczyli w warsztatach fotograficznych organizowanych na dachu hotelu Novotel w Warszawie, czyli na 111 m wysokości. Podobne spotkania miały także miejsce w Gdańsku i Poznaniu.

To jednak pierwsze takie wydarzenie przygotowane przez AccorHotels dla blogerów, które miało na celu zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia wód i plaż Bałtyku. Na warsztatach organizatorzy zachęcali uczestników do zmiany swoich nawyków w trakcie wakacyjnego odpoczynku nad morzem. Za organizację wydarzenia, na zlecenie sieci hoteli, odpowiadała agencja Contented by They.pl.