Opactwo Benedyktynów w Tyńcu: Dom Gości dołącza do Heritage Hotels Poland

Heritage Hotels Poland to program zrzeszający hotele mieszczące się w zabytkowych obiektach w całej Polsce. Do programu dołączył właśnie dwudziesty piąty obiekt. Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zdecydowało się na wsparcie inicjatywy.

Przywracanie świetności historycznym obiektom to naczelny cel Heritage Hotels Poland. Każdy ma własną, niepowtarzalną historię, którą ich właściciele starają się wyeksponować. Fundamentem programu jest łączenie tradycyjnych wartości z nowoczesnością.

Opactwo Benedyktynów Tyniec

Opactwo Benedyktynów historia i współczesność

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu znajduje się na wapiennym wzgórzu nad Wisłą. Jego historia sięga 1044 roku, kiedy to zostało założone (prawdopodobnie) przez Kazimierza Odnowiciela. Przez setki lat swojego istnienia opactwo było rozbudowywane, ulegało zniszczeniom na skutek wojen oraz było wielokrotnie przebudowywane. Mieszały się w nim kolejne style: romański, gotycki, barokowy i rokoko.

Opactwo Benedyktynów Tyniec

Dziś w Opactwie mieści się Dom Gości z restauracją i kawiarnią. O zatrzymujących się w hotelu dbają sami mnisi. Raczą oni gości specjałami z klasztornej kuchni oraz prowadzą seminaria mające pomóc osiągnąć wewnętrzny spokój, rozwinąć duchowość lub zapoznać się ze starodawnymi dziedzinami, takimi jak zielarstwo.

Dołączenie do Heritage Hotels Poland jest dla nas potwierdzeniem najważniejszych wartości, które wyznajemy, oraz mobilizacją do podtrzymywania tradycji Opactwa najlepiej, jak tylko umiemy – komentuje Agnieszka Szumiec, kierowniczka Domu Gości.