Noc Restauracji w Białymstoku, Gdańsku i Poznaniu, czyli w kuchni rządzą „Zioła i przyprawy”

To kulinarne wydarzenie już po raz piąty skłania restauratorów do pozostawienia swoich obiektów otwartymi do późnych godzin nocnych. Skłaniają ich ku temu entuzjaści imprezy, którzy niejednokrotnie podkreślają, że specjalne Nocne Menu oraz pokazy są dla nich silną motywacją dla zjedzenia poza domem. Czy skutki promowania kuchni regionalnych widać w kolejnej odsłonie Nocy Restauracji?

Do jednego z fundamentalnych założeń tego wydarzenia, czyli oryginalnego i konkursowego Nocnego Dania, dostępnego tylko tej nocy, organizatorzy zawsze dokładają myśl przewodnią i inspirację na dany rok. Biorąc pod uwagę, że każde konkursowe danie tego wieczoru jest autorskim pomysłem szefa kuchni, trudno byłoby znaleźć w ofercie wydarzenia potrawę, które nasze podniebienie znałoby na pamięć. Tej nocy szefowie kuchni nie będą przebierać w środkach, a raczej w ziołach i przyprawach, żeby goście restauracji trzech polskich miast poznali, co odważne połączenie smaków potrafi wydobyć z wysokiej jakości, regionalnych składników.

Pozytywne zmiany na kulinarnej mapie Polski

Promowanie regionalnych kuchni nie musi ograniczać się do powściągliwości z dobieraniem orientalnych przypraw. „Zioła i przyprawy”, mające inspirować szefów kuchni podczas piątej edycji wydarzenia, mają pomóc podkreślić swój profil restauracjom specjalizującym się m. in. w kuchni włoskiej lub azjatyckiej, ale także pomóc sięgnąć do czasem zapomnianych przypraw, które były dawniej często używane w poszczególnych polskich regionach.

Białostockie restauracje postanowiły pójść właśnie tą drogą: Cristal proponuje jagnięcinę doprawioną kardamonem, amarillo i sumakiem, Zamek w Tykocinie polędwiczkę wieprzową po sapieżyńsku podaną z warzywami garam masala, a Trattoria Gallo Nero eskalopkę cielęcą z szałwią, truflą i szynką parmeńską.

Tokaj oferuje swoim gościom Ragout wołowe z grzebieniem koguta, zacierkami z krokoszem barwierskim, boczniakiem i rabarbarem

Tokaj oferuje swoim gościom Ragout wołowe z grzebieniem koguta, zacierkami z krokoszem barwierskim, boczniakiem i rabarbarem

Do tegorocznej propozycji Białegostoku odniósł się Hubert Gonera z poznańskiej firmy landbrand, organizator Nocy Restauracji:

Białystok i Podlasie posiadają naturalną przewagę w postaci niesamowitych regionalnych składników. Z drugiej strony mieszkańcy miasta wciąż spragnieni są smaków świata, fascynują ich ryby i owoce morza. Widzimy, że przez wspólne 5 lat, które przepracowaliśmy z białostocką branżą gastronomiczną nastąpił prawdziwy przełom jakości serwowanych w stolicy Podlasia dań. W ubiegłych czterech edycjach widać było ogromną mobilizację w pogoni za restauracjami z Poznania, Gdyni czy Gdańska, gdzie również organizujemy imprezę. W tym roku można z dumą powiedzieć, że Białystok osiągnął poziom restauracji z tych miast, a w kilku przypadkach nawet zaczyna wyznaczać kulinarne trendy. W mieście jest kilku ambitnych szefów kuchni, których dania mogą pozytywnie zaskoczyć najbardziej wybrednych smakoszy z kraju i nie tylko.

Na Pomorzu szefowie kuchni gdańskich restauracji mają także ciekawe pomysły na inspirujące podanie bałtyckich i kaszubskich ryb. Restauracja Filharmonia położona nad Motławą czaruje niespodziewanymi połączeniami. Świeży węgorz doprawiony jest tam salsefią, szarłatem i emulsją z niedźwiedziego czosnku. Daniel Chrzanowski z restauracji Zafishowani w Hotelu Hanza nad Motławą zaproponuje tej nocy połączenie lokalnych smaków – bałtyckiego turbota z lubczykowym beszamelem, do tego werbena i tymianek oraz skórka cytrynowa.

Szef kuchni Filharmonii w ramach Nocnego Dania oferuje: świeżego węgorza, salsefię, szarłat i emulsję z niedźwiedziego czosnku

Szef kuchni Filharmonii w ramach Nocnego Dania oferuje: świeżego węgorza, salsefię, szarłat i emulsję z niedźwiedziego czosnku

Obecność Nocy Restauracji w kalendarzu Trójmiasta podsumowała Anna Zbierska – zastępca dyrektora Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

To budujące, że oferta gastronomiczna w Gdańsku jest w coraz większym stopniu oparta na wyróżniających nasze miasto na kulinarnej mapie Polski jakościowych i świeżych rybach. Turbot bałtycki, dziki łosoś z naszego morza to coś, co ze smakiem zjedzą zarówno mieszkańcy jak i turyści z całego świata, a ryby te nigdzie nie smakują tak dobrze jak u nas. Ważne jest także, z jaką swobodą i oryginalnością gdańscy szefowie potrafią kreować z tych produktów smakowite dania. Zależy nam również na wykreowaniu mody na jakościową gastronomię w przystępnej cenie także poza centrum Gdańska. Z tym większą sympatią spoglądamy na debiut w Nocy Restauracji lokali z Wrzeszcza czy Żabianki.

Wśród ofert poznańskich restauracji można zauważyć delikatną dominację jagnięciny oraz dań z dziczyzny. Wielkopolską jagnięcinę będzie można poznać w różnych wariantach: jagnięcina z czubricą, truskawką z kawą i chilli w Avocado Restaurant & Wine, jagnięcina w sosie masala z ryżem basmati i kolendrą, w Bazar 1838, polędwica jagnięca w czarnym curry z koprem włoskim, pasternakiem, czarną oliwką, pachnotką i sosem maderowym w restauracji Figa. Biodrówka jagnięca z glazurowanym jogurtem, tatarakiem i sosem jęczmiennym będzie oczekiwała na gości Jadalni, natomiast wolno duszona jagnięcina w gęstym sosie na lubczyku, miodzie i lokalnych dzikich ziołach w Lars, Lars & Lars. Kolejną smakowitą pozycją są dania z dziczyzny i tu warto wspomnieć o: potrawie z jelenia z jałowcem, ostropestem plamistym, liściem laurowym, cząbrem, ciecierzycą, wędzonym czosnkiem, sezamem i kminkiem. Taką kompozycją smaków zachęca gości szef kuchni z restauracji Monidło. Schab z dzika podany z prasowanym bekonem, na puree ziemniaczano-ziołowym, dekorowanym świeżymi pokrzywami, mchem ziołowym i paloną trawą żubrową będzie dostępny tego wieczoru w Niku.

Restauracja Toga w nazwie swojego nocnego dania zadaje uczestnikom Nocy Restauracji w Poznaniu dwa pytania: „Czy wołowe jądra da się zjeść? A co robi tu kasza z limonką i chilli?”

Restauracja Toga w nazwie swojego nocnego dania zadaje uczestnikom Nocy Restauracji w Poznaniu dwa pytania: „Czy wołowe jądra da się zjeść? A co robi tu kasza z limonką i chilli?”

Noc Restauracji to także kulinarne pokazy!

Białystok

Od godziny 19:00 aż do 24:00 w restauracji Tokaj trwać będzie pokaz wypiekania węgierskiego smakołyku kurtoskalacs. Astoria proponuje na ten wieczór pokaz widowiskowego przygotowywania lodów przy użyciu suchego lodu, natomiast Trattoria Czarna Owca zaprasza o 23:00 na zupełną nowość w Białymstoku, czyli gotowanie kuchni chińskiej metodą stir fry. W Trattorii Gallo Nero, w godzinach 22:00 o 2:00, wielbiciele włoskich smaków będą mogli upiec własną pizzę. Wszyscy chętni live cooking Nocnych Dań zobaczą w Babce, o 21:30 w Cristalu, o 21:30 w Tawernie Greckiej Panteon i o 21:00 w restauracji mieszczącej się na Zamku w Tykocinie.

Gdańsk

Wielkich emocji można spodziewać się w Eliksirze położonym w Garnizonie. Tam, o 20:30, będzie można wziąć udział w pokazie kuchni molekularnej. Spektakularnie zapowiada się również propozycja Restauracji Filharmonia, gdzie o 21:00 będzie można zobaczyć gotowanie na żywo grasicy smażonej z czarną morwą i marmoladą z pigwy. Miłośnicy nowoczesnej i zdrowej kuchni powinni wybrać się na pokaz gotowania w niskich temperaturach metodą sous vide. Szef kuchni przygotuje w ten sposób łososia. Przy Długiej 52 w Long Street 52 można będzie dowiedzieć się czym jest food pairing na przykładzie nocnego dania i specjalnie przygotowanego na tą okazję autorskiego koktajlu.

Poznań

W Drukarnia Skład Wina & Chleba na Podgórnej 6 od godziny 21:00 rozpocznie się pokaz produkcji czekolady i wypieku chleba. Wielkich emocji można spodziewać się w Oskomie. Tam, o 22:00, będzie można wziąć udział w pokazie kuchni molekularnej w wykonaniu szefa kuchni Adama Adamczaka, z udziałem Adama Hołogi uczestnika programu Mam Talent. Miłośnicy łączenia różnych smaków powinni wybrać się do P jak Pysznie w Kępnie na pokaz przygotowywania chłodnika nocnego z rozszerzeniem o żywioły: woda – przyprawy i zioła łagodne, ogień – przyprawy ostre, ziemia – warzywa i zioła, powietrze – zioła lekkie. W Lars, Lars & Lars od godziny 20:00 szef kuchni Michał Orłowski na oczach gości będzie przygotowywał przekąski typu „amuse bouche” i częstował nimi gości.

Poczuć miejsce na nowo, za sprawą kuchni

Badanie Nocy Restauracji z 2014 roku, o którym pisaliśmy w Dzienniku wskazywało, że aż 85%  uczestników stanowili mieszkańcy miast, w których odbywało się wydarzenie, 11% studenci bez stałego zameldowania, a tylko 3% badanych odbyło podróż dla zasmakowania turystyki kulinarnej. Niezależnie od miejsca zamieszkania, warto spróbować odkryć je na nowo dzisiejszej nocy, za sprawą szefów kuchni lokalnych restauracji.