Ból brzucha – nie pozwól, by popsuł ci podróż!

11_Ból brzucha - nie pozwól, by popsuł ci podróż

Bóle brzucha oraz problemy żołądkowe to częsta przypadłość podczas wyjazdów – zarówno egzotycznych, jak i tych bliższych. Zobacz, co zrobić, aby uniknąć dolegliwości przewodu pokarmowego w czasie podróży i jak sobie radzić z bólem brzucha, jeśli już się pojawi.

Biegunka podróżnych

Najczęstszym zaburzeniem układu pokarmowego podczas wyjazdów jest tak zwana „biegunka podróżnych”, czyli zespół objawów związanych z zakażeniem przewodu pokarmowego. Podstawowym objawem dolegliwości jest biegunka, której towarzyszyć mogą także nudności i wymioty. Często wiążą się one również z bólem brzucha – w efekcie mogą pojawić się osłabienie i odwodnienie. Niekiedy zakażeniu przewodu pokarmowego towarzyszy także gorączka. Przyczyną choroby jest w większości przypadków zakażenie bakteryjne, zdecydowanie rzadziej u podłoża dolegliwości leży infekcja wirusowa. Biegunka podróżnych utrzymuje się zazwyczaj przez 3-4 dni, choć sporadycznie trwać może nawet ponad tydzień. Leczenie choroby polega na przyjmowaniu leków hamujących perystaltykę układu pokarmowego, a także rozkurczowych leków na ból brzucha. Dodatkowo podawać można środki przeciwwymiotne. W cięższych przypadkach konieczna może okazać się kuracja antybiotykowa dobrana podczas wizyty lekarskiej. Niezwykle istotne jest dostarczanie choremu odpowiedniej ilości płynów, dzięki czemu unikniemy groźnego odwodnienia. Konieczna jest także zmiana diety na lekkostrawną – posiłki należy przyjmować w niewielkich porcjach, ale stosunkowo często. Lepiej zapomnieć o egzotycznych, pikantnych przysmakach. W czasie choroby warto jeść lekkie potrawy przygotowane w sprawdzonych, higienicznych warunkach.

Zdrowa dieta w podróży

Drugim problemem, który pojawia się podczas wyjazdów, jest niestrawność. Przesiadając się w pośpiechu z autobusu do autobusu, czekając na lotnisku czy zwiedzając miasto, często decydujemy się na szybki posiłek w barach typu fast food. Nie zawsze mamy pewność co do świeżości produktów używanych w serwowanych tam potrawach. Niestety często w tego typu miejscach niezachowywane są też podstawowe zasady higieny. Co więcej, jakość żywności również pozostawiać może wiele do życzenia – duża ilość środków konserwujących i spulchniających negatywnie wpływa na stan naszego żołądka. Bardzo często po obiedzie składającym się z hamburgera i frytek cierpimy na niestrawność. Pomocna być może w takiej sytuacji mięta zaparzona we wrzątku. Cięższe przypadki wyleczyć możemy za pomocą środków dostępnych w aptece bez recepty – pobudzą one wydzielanie żółci, dzięki czemu usprawnią proces trawienia.

Apteczka wyjazdowa

Wybierając się w podróż, warto dobrze wyposażyć apteczkę. Powinny się w niej znaleźć także leki na problemy żołądkowe. Oprócz środków na biegunkę i wymioty warto zabrać na wyjazd także leki rozkurczowe, które kupimy w aptece bez recepty. Jeśli cierpimy na przewlekłą chorobę – borykamy się zespołem jelita drażliwego, kamicą nerkową lub innymi przypadłościami – wyposażmy się również w środki zalecone przez lekarza.

Ból brzucha i problemy trawienne to częste przypadłości podczas podróży. Aby nie zepsuły nam wyjazdu, warto zabrać ze sobą odpowiednie leki oraz wiedzieć, jak je stosować.