Chorwacja bada typy swoich turystów, świętuje wzrost ich liczby oraz kusi nietypową ofertą Walentynek

Dalmacja - Dubrownik (c) CNTB

Chorwacja w 2015 roku odnotowała w statystykach kolejny wzrost liczby turystów. Dodatkowo dzięki badaniom postarała się lepiej poznać typy odwiedzających oraz ich najważniejsze potrzeby podczas urlopu. W ramach czynników zachęcających do odwiedzin Chorwacji poza sezonem reklamuje się nietypową ofertą Walentynek w Zagrzebiu.

Jesienią w Dzienniku Turystycznym pisaliśmy o kolejnym udanym sezonie Chorwacji, za który dziękowała polskim turystom podczas ubiegłej edycji Targów Tour Salon w Poznaniu. Dzięki danym chorwackiej izby turystyki informującej o 14,9 milionach turystów w całym 2015 roku, Chorwacja może świętować 8,5% przyrost względem 2014 roku. Przełożyło się to na sprzedaż 80 milionów noclegów, czyli o 6,9% więcej niż w roku poprzedzającym. Z danych wynika również, że turystów udaje się przyciągnąć również poza sezonem i nie tylko do najpopularniejszych regionów Dalmacji, Istrii i Kvarner.

Rośnie rola regionu Karlovac w głębi kraju

Na urlop w obrębie wybrzeża kraju zdecydowała się większość odnotowanych w statystykach turystów w liczbie 13,1 miliona osób. Dało to 8% wzrost, natomiast kontynentalna część kraju wykazuje się większą dynamiką przyrostu, w 2015 odwiedziło ją ponad 724 tysiące turystów – o 13,5% więcej niż w roku ubiegłym. Sam region Karlovac odnotował przyrost liczby odwiedzających o 16,37%, dzięki 230 tysiącom turystów. Świadczy rosnącej świadomości jego walorów w postaci największej liczby parków narodowych i krajobrazowych w Chorwacji, z Parkiem Narodowym Jezior Plitwickich na czele. Jest to także raj dla fanów ornitologii, wśród 16 przeplatających się jezior parku żyje 129 gatunków ptaków.

Bezpieczeństwo i gościnność w dobrym towarzystwie

W okresie 1 – 15 lipca 2015 roku ośrodek badawczy Reputation Leaders przeprowadził za pomocą ankiet internetowych badanie na 11 000 dorosłych obywatelach Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Polski, Szwecji, Norwegii, Francji i Włoch. Proces badawczy pozwolił wyłonić preferencje urlopowe turystów oraz wykreować ich typy. Dla 84% badanych wskazało, że na ich wymarzony urlop największy wpływ ma towarzystwo oraz gościnność okazywana przez gospodarzy kraju. 85% ceniło sobie poczucie bezpieczeństwa i dzięki spełnianiu powyższych kryteriów, pozytywnie urlop w Chorwacji ocenia aż 82% badanych wczasowiczów, z czego wśród Polaków wskaźnik satysfakcji wzrasta do 93%.

Przeprowadzone badanie wyłoniło aż siedem typów urlopowiczów, których opisy przytaczamy w skróconej wersji:

Autentyczny – to typ wczasowicza, który pragnie poczuć miejscowy klimat, doświadczając lokalnych atrakcji, próbując regionalnej kuchni czy poznając miejscowe zwyczaje. Podczas podróży najbardziej ceni przyjaznych mieszkańców (85%). Według badania, to Włosi i Niemcy stawiają na lokalne doświadczenia podczas wypoczynku bardziej, niż przedstawiciele innych badanych nacji. W Chorwacji lokalne doznania na pewno docenią odwiedzając miasto Varazdin i region Baranja.

Lokalny targ w Zagrzebiu

Lokalny targ w Zagrzebiu

Głowa rodziny – uwielbia spędzać czas z rodziną. Ważne dla niego jest, by wszyscy członkowie rodziny dobrze się bawili, a przede wszystkim czuli bezpiecznie w kraju, w którym wypoczywają (najważniejszy czynnik podróży dla 92%). Najczęściej wybierają wypoczynek w porze letniej (44%) i spędzają czas na świeżym powietrzu, najlepiej na plaży (43%). Badanie wykazało też, że Polacy i Norwegowie są bardziej skłonni podróżować z rodziną niż inne badane nacje. Idealnym miejscem na wypoczynek w Chorwacji dla tej grupy jest miasto Poreč i Zadar.

Łowca przygód – częściej jest mężczyzną (57%) niż kobietą i docenia wypoczynek na świeżym powietrzu – na plaży, w wodzie, czy innym ciekawym miejscu. Kocha przyrodę, a wyjazd wakacyjny to dla niego ucieczka od codziennej rutyny. Podczas wyjazdu aktywnie poszukuje przygód i adrenaliny (priorytet dla  85%). Riwiera Paklenica i Omiś w Chorwacji, znane z wielu atrakcji takich jak rafting, wspinaczka czy jazda rowerem, z pewnością zadowolą łowców przygód.

Romantyk – częściej jest kobietą (55%), a wypoczynek z odpowiednią osobą traktuje jako najważniejszy czynniki podróży (89%), podobnie jak bezpieczeństwo (88%). Ponad połowa (51%) wybiera romantyczne zakątki, bądź odpowiednio odosobnione, co pozwala jeszcze bardziej cieszyć się z wypoczynku. W Chorwacji romantyków z pewnością urzeknie przepiękny Rovinj i naturalne Jeziora Plitvickie.

Uzależniony od kultury – dotyczy w tym samym stopniu kobiet co mężczyzn (po 50%). Kochają sztukę, kulturę i historię. Najchętniej spęcza czas zwiedzając muzeum, albo na zorganizowanej wycieczce (52%). Zaledwie 6% z nich zdecydowałby się na wypoczynek w okresie zimowym, większość wybrałaby inne pory roku. Doświadczanie nowych wrażeń jest ważne dla 85% podróżujących, odznaczających się zamiłowaniem do kultury. W Chorwacji zachwyci ich Dubrownik i Zagrzeb.

Chorwacki Teatr Narodowy

Chorwacki Teatr Narodowy

Plażowicz – marzy głównie o słońcu, palmach i plaży. Dla 93% z nich najważniejszym czynnikiem podróży jest oczywiście odpowiednia pogoda. Prawie połowa podróżników, nastawionych na wypoczynek na plaży (47%) wybrałaby się w podróż podczas lata, niż o innej porze roku, spędzając wolny czas właśnie na plaży (75%). Chorwacja jest rajem dla miłośników plaż – np. Zlatni Rat na wyspie Brac czy Saharun na wyspie Dugi Otok.

Młody bóg – jeżeli wypoczynek to w lecie (39%) i raczej nie w zimie (6%). Dla młodych ludzi, nie skrępowanych jeszcze żadnymi zobowiązaniami, jednym z najważniejszych czynników udanego wyjazdu jest odpowiednie towarzystwo (9 na 10 badanych), jak również wypoczynek na wybrzeżu (85%). W dzień poszukują atrakcji, a w nocy gorących imprez. Ich towarzyszem podróży musi być smartfon. Odwiedzając Chorwację młodzi na pewno docenią liczne festiwale muzyczne, które dobywają się tu przez wiele miesięcy, jak również imprezowy Split, z którego można udać się na wiele wysp, m.in. Hvar.

Infografika Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Infografika Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej

Antywalentynki w wyjatkowym muzeum w Zagrzebiu

Niezależnie od przynależności do typu turysty opisanego w badaniu wiele osób może poszukiwać oryginalnego miejsca na spędzenie Walentynek. Jedną z alternatywnych form celebracji tego święta może być wizyta w Muzeum Zerwanych Związków w Zagrzebiu. Cała kolekcja Muzeum Zerwanych Związków to przedmioty podarowane przez zwykłych ludzi po tym, jak ich związek się zakończył. Należą do nich m.in. wyrzucone róże, ukradziony na złość toster, a nawet topór użyty do zniszczenia mebli byłej dziewczyny — wszystko to sprawia, że muzeum wyróżnia się na tle typowych walentynkowych ofert. Warto również przeczytać krótkie opisy towarzyszące wystawionym przedmiotom. Każdy gość może także uzupełnić kolekcję muzeum o swój eksponat.

 

Wystawa w Muzeum Zerwanych Związków

Wystawa w Muzeum Zerwanych Związków

Oczywiście będąc w Zagrzebiu tylko na weekend nie warto ograniczać się tylko do oryginalnego muzeum. Oprócz niego można tam odwiedzić wiele galerii sztuki, wyjątkowe zabytki i parki, albo bawić się w nocnych klubach i celebrować bycie singlem.