5 języków obcych, które trzeba znać podróżując!

sprachcaffe-hawana

By podróżować warto znać języki, aby móc się porozumieć, więcej zaczerpnąć z podróży, skorzystać z możliwości jakie daje zwiedzanie, poznawanie. Bez wątpienia każda podróż zapewnia nam dawkę wiedzy językowej, tym samym podróżując uczymy się języków. Łatwo zauważyć, że to błędne koło i trudno jest zacząć czy to naukę języka czy podróż. Bezsprzecznie łatwiej jest zacząć naukę języka, do czego nie potrzebna jest nam podróż. Oczywiście wyjazd do kraju w którym język obcy jakiego podjęliśmy naukę jest powszechnie używanym to doskonała okazja do wzbogacenia i uzupełnienia procesu edukacyjnego, jednak nie jest to warunek konieczny. W obecnych czasach również o podróż nie jest trudno, bowiem możliwości jest wiele, tak tych wymagających sporych kosztów, jak i tych, które są okazją do zarobienia nie małych pieniędzy.

language-8

Wystarczy motywacja i odwaga do podjęcia określonej decyzji. Jeśli zdecydujemy się na podróż można wybrać zarówno wyjazd językowy jak i stricte wypoczynkowy. Biura podróży zapewniają wycieczki i wypoczynek z polską obsługą i rezydentem, dzięki czemu możemy czuć się bezpiecznie i komfortowo w obcym kraju, nawet jeśli nie znamy żadnego języka obcego. Poza wyjazdami zorganizowanymi możemy wybrać samodzielny tramping, bądź wyjazd na wymianę studencką, bądź do pracy. Coraz mniej zdarza się ofert z zagranicznego rynku pracy, które nie wymagają znajomości języka, jednakże nie jest to niemożliwe. Wbrew pozorom każdy rodzaj podróży jest dla nas pouczający. Poznając otoczenie, obcując z ludźmi nie tylko przyswajamy świadomie i podświadomie szereg słówek, zasad gramatycznych, zwrotów językowych ale także poznajemy kulturę języka, która jest nieodłącznym elementem edukacji językowej.

Polecamy też artykuł pt. Znajomość języków obcych a podróże na blogu Sisters92.

Language dictionaries

Mimo iż angielski jest liderem w rankingu  języków jakich się uczymy jako języka obcego, to biorąc pod uwagę kryterium jakim jest podróż równie istotnym językiem, który warto jest znać w podróży jest język niemiecki, hiszpański, a także francuski, rosyjski. Są to języki, którymi porozumiemy się nie tylko w krajach, gdzie języki te są obowiązującymi, urzędującymi. Jako, iż moda na naukę języków objęła nie tylko Polskę ale cały świat możemy liczyć na fart, iż natrafimy na rozmówców, którzy także uczą się języków. Oczywiście najpewniej jest wyjechać do Hiszpanii znając hiszpański, do Niemiec znając niemiecki itd. jednak podróżujemy po całym świecie i nie sposób jest przed każdą podróżą uczyć się języka krajów które mamy zamiar przemierzyć, zwłaszcza iż mogą to być języki niszowe i trudne w nauce jak fiński, arabski, węgierski, czy azerski, chiński itd. Wówczas powinniśmy się skupić na języka na świecie najpopularniejszych licząc iż spotkamy osoby znający któryś z nich umożliwiając nam rozmowę. Jak się okazuje angielski nie zawsze wystarcza. Popularność angielskiego w środowisku międzynarodowym jest bardzo dużą, jednak nie we wszystkich rejonach świata angielski jest równie powszechny. Warto jest mieć w zanadrzu inny język poza oczywiście polskim, w którym to języku możemy porozumieć się wyłącznie w Polsce, ewentualnie z Polonią zagraniczną. Nie ma przeszkód w tym, aby zanim wyruszymy na przykład do Szwecji poduczyć się szwedzkiego. Z pewnością będzie to odebrane in plus. Dostrzega się wśród obcokrajowców empatie w stosunku do turystów, pracowników emigrantów którzy starają się mówić w języku ich narodowym, chociaż w języku angielskim mogłoby być szybciej i sprawniej ale za to mniej przyjemnie.

W zależności od wyboru kierunku wyjazdu powinniśmy liczyć się z faktem, że warto poznać chociażby podstawowe słówka w języku obcym, jakie mogą się przydać w podróży. Udając się na wschód warto jest wyposażyć się w rozmówki bądź wiedzę z zakresu języka rosyjskiego. Udając się na kontynent azjatycki postawić warto na angielski, który zwykle jest drugim językiem Chińczyków, Japończyków, Tajlandczyków czy Wietnamczyków. Z wiadomych względów planując podróż do Ameryki Północnej przyda się nam angielski. Co prawda w języku amerykańskim są pewne różnice to znając angielski poradzimy sobie doskonale, podobnie w Australii i Europie. Pomimo dużego zróżnicowania językowego w Europie zdecydowana większość mieszkańców starego kontynentu włada angielskim co najmniej na poziomie podstawowym. Popularnym w Europie jest również niemiecki i francuski, w których to językach podawane są informacje, komunikaty w miejscach dedykowanych turystom jak muzea, parki rozrywki, obiekty kulturalne, czy też dworce, lotniska. Jak można zauważyć o przewodnika w języku angielskim, niemieckim praktycznie w żadnym większym, popularnym obiekcie dla turystów w Europie nie jest trudno. Coraz częściej interaktywne muzea i ośrodki pozwalają na wybór jedno z wielu języków w tym angielskiego, niemieckiego czy francuskiego.

language-4

W przypadku podróży po Ameryce Środkowej i Południowej warto dokształcić się z języka hiszpańskiego. W języku hiszpańskim porozumiemy się bez problemu tak w Argentynie, jak i Brazylii, Boliwii, czy Meksyku. Mimo iż wielu Meksykanów, Boliwijczyków, Brazylijczyków włada także angielskim to podstawą jest tutaj hiszpański tuż za językiem narodowym, bowiem nie we wszystkich krajach Ameryki Południowej to hiszpański jest urzędowym. Na odmianę podróżom do Afryki sprzyja znajomość francuskiego. Wynika to głównie z uwarunkowań historycznych, kiedy to spora część kontynentu afrykańskiego była koloniami francuskimi we władaniu Francuzów. Obecnie poza Francją istnieje również szereg terytoriów zamorskim, w których język francuski jest podstawowym. Wracając do Afryki to w szczególności na północy kontynentu językiem francuskim posługuje się większość mieszkańców, dzięki czemu znając francuski możemy być spokojni o nasze kontakty z tubylcami.

Jeśli zależy wam na podszkoleniu hiszpańskiego przed wyjazdem to hiszpański przez skype może być dobrym wyborem.

Kierunek podróży jest istotny, jednakże od kilku dekad pozycja języka angielskiego na tyle się umacnia, iż większość osób angielski zna co najmniej komunikatywnie przez co sami są wstanie dogadać się na obczyźnie ze swoimi dyskutantami, którzy bardzo często również znają angielski jako język obcy. Tym samym stał się on językiem uniwersalnym, przydatnym praktycznie wszędzie.

Podróżując nabywamy język poprzez otoczenie, zasłyszenie oraz opatrzenie się z napisami w prasie, mediach, na reklamach itp. Ilość bodźców językowych wpływa na nasz mózg pobudzająco, czy tego chcemy czy nie. Najczęściej zapamiętujemy te zwroty i słówka, które używamy podczas codziennej konwersacji czy to w sklepie czy podczas zakupu biletu do muzeum, na autobus. Co więcej w pamięć zapadają nam określenia, również pełne konteksty zdarzeń, osobistych doświadczeń z językiem – podają nauczyciele języka z Preply.

Im więcej języków znamy i radzimy sobie w konwersacji tym lepiej dla nas. Badania statystyczne dowodzą iż znajomość języków obcych wpływa pozytywnie na aktywność i mobilność. Chętniej podróżujemy, kiedy czujemy się bardziej pewni siebie, a tę pewność daje znajomość angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego, bądź wszystkich wymienionych łącznie. Wcale trudno nie jest poznać kilka języków w stopniu podstawowym, bowiem dodać należy iż w podróży zazwyczaj wystarczą nam podstawowe zwrot, nie musimy znać języków w stopniu zaawansowanym. Mając asa w rękawie w postaci kilku popularnych języków możemy spróbować zapytać o drogę, godzinę czy po prostu nawiazać rozmowę towarzyską jak nie po angielsku to po francusku, czy niemiecku.

Autor: Preply.com, platforma do nauki języków obcych m.in. hiszpańskiego, angielskiego, niemieckiego. Zapraszamy!