Jak przetrwać długą podróż autokarem?

child in kindergarten

Długa podróż autokarem – do Grecji, Hiszpanii, Francji czy Chorwacji, dla wielu podróżnych będzie przysłowiową „drogą przez mękę”.

Najważniejsze to nie myśleć o tym, jak długo jeszcze potrwa podróż, ale skupić się na przyjemnych rzeczach jakie czekają nas w miejscu docelowym. Co jeszcze pomoże nam przetrwać długą podróż autokarem?

Wygoda podróżowania

W pierwszej kolejności przygotowując się do długiej podróży autokarem na wakacje czy też do pracy, musimy pomyśleć o swojej własnej wygodzie (sprawdź także informacje na stronie Dworzec Online). Jeśli jest to możliwe zadbajmy o zarezerwowanie dwóch miejsc w autokarze, dzięki czemu w miarę wygodnie będziemy mogli się na nich położyć i przespać większą część trasy. Czasami w autokarze pasażerowie sami wybierają dla siebie miejsca. Nie dosiadajmy się do kogoś jadąc samodzielnie, chyba że nie mamy innego wyjścia.

Wybór miejsc w autokarze także jest bardzo istotny dla wygody pasażera. Miejsca z przodu, koło kierowcy lub przed barkiem i środkowymi lub tylnymi drzwiami są stosunkowo najkorzystniejsze, ponieważ można je śmiało rozłożyć, ale żaden ze współpasażerów nie będzie rozkładał foteli na nasze kolana. Pozostanie więc nam spora przestrzeń na umieszczenie nóg.

W bagażu podręcznym powinniśmy mieć przygotowaną poduszkę i koc, którym przykryjemy się w nocy. Jeśli jedziemy autokarem w daleką podróż latem, ubierzmy się lekko, ale nie zapominajmy o zabraniu skarpetek czy ciepłej bluzy. Skarpetki przydadzą się w klimatyzowanym autokarze, zaś bluza będzie niezbędna podczas postojów w środku nocy, kiedy temperatury na zewnątrz mocno spadają. W drogę trzeba ubrać się w wygodne ubrania, które nie będą nas cisnąć. Siedząc w autokarze spokojnie możemy zdjąć buty.

Jeśli mamy objawy choroby lokomocyjnej, weźmy przed podróżą tabletki typu Aviomarin. Pozwolą nam one spokojnie przetrwać podróż i łatwiej zasnąć.

Dla zabicia czasu

Łatwiej przetrwamy dłużącą się podróż autokarem, jeśli zabierzemy ze sobą dobrą książkę, gazety, krzyżówki, gry planszowe czy laptopa z mobilnym internetem lub filmami na DVD. Dla miłośników muzyki poleca się MP3 wypełnione ulubionymi utworami. Wszystkie te elementy rozrywkowe wypełnią nam czas spędzany w autokarze. Zawsze możemy też porozmawiać na różne tematy ze współtowarzyszami podróży czy poznać kogoś nowego. W autokarach wysokiej klasy są zamontowane telewizory, które pozwalają na odtwarzanie filmów na DVD. Kierowcy dbają, aby ich pasażerowie się nie nudzili więc puszczają dostępne tytuły. Niekoniecznie będą to kinowe nowości, ale klasyka również pozwoli na zabicie czasu.