Ceny lornetek – jak kupić dobrej jakości lornetkę w rozsądnej cenie

lornetak

Wiele osób zastanawia się ile kosztuję dobrej klasy lornetka i od jakich parametrów zależy jej cena. Na te pytania postaramy odpowiedzieć w poniższym artykule. Często, nasze możliwości finansowe są i tym samym nie możemy pozwolić sobie na modele, które podobają się nam najbardziej. Kryterium ceny do jakości zwykle jest decydujące podczas zakupu lornetki. Mamy nadzieję że poniższe informacje pozwolą na świadomy wybór dobrej jakości lornetki w rozsądnej cenie.

Nowe serie lornetek Levenhuk Atom, Karma i Sherman zostały zaprojektowane z myślą o prowadzeniu profesjonalnej obserwacji bez rujnowania budżetu.

Tutaj można zakupić wysokiej klasy lornetki Levenhuk

•    Lornetka Levenhuk Atom:    200 zł *
•    Lornetka Levenhuk Karma:    300 zł *
•    Lornetka Levenhuk Karma PLUS:    450 zł *
•    Lornetka Levenhuk Karma PRO:    550 zł *
•    Lornetka Levenhuk Sherman:    400 zł *
•    Lornetka Levenhuk Sherman PLUS:    500 zł *
•    Lornetka Levenhuk Sherman PRO:    700 zł *

Za co dokładnie płacimy, kupując lornetkę? Najdroższą częścią jest układ optyczny. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje konstrukcji lornetek: wykorzystujące pryzmaty Porro i pryzmaty dachowe. Każdy z nich ma swoje zalety. Popatrzmy:

Pryzmat Porro: klasyczne lornetki polowe; prostsza, powszechnie stosowana konstrukcja układu optycznego. Pryzmaty Porro są łatwiejsze w produkcji. Utrata światła w układzie pryzmatów zbliżona jest do zera, co przekłada się na wyższą jakość obrazu. Lornetki o takiej konstrukcji są jednak większe i cięższe.

Pryzmat dachowy: konstrukcja optyczna bardziej zaawansowana niż pryzmat Porro. Pozwala na produkcję mniejszych, lżejszych, bardziej eleganckich lornetek. Uzyskany obraz jest jednak mniej jasny niż w zbliżonych cenowo modelach z pryzmatem Porro.

cenny_lornetek

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest rodzaj szkła pryzmatu. Szkło optyczne BK-7 to najtańszy materiał, następnie mamy szkło BaK-4, a wreszcie najdroższe szkło ED. To, co odróżnia od siebie te rodzaje szkieł, to współczynnik załamania światła. Określa on wartość kąta padania, przy której występuje zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia. Im wyższy współczynnik załamania światła, tym mniejszy kąt padania. W ten sposób można zastosować silniejsze soczewki obiektywowe oraz zmniejszyć wymiary lornetki.

Na cenę ma także wpływ wielkość pryzmatu i liczba elementów okularów oraz soczewek obiektywowych. Większe pryzmaty i wieloelementowe obiektywy zapewniają niewiarygodnie realistyczny obraz. Oczywiście im większy pryzmat i im więcej elementów optycznych, tym wyższa cena. Jest to oczywiste, gdyż proces produkcyjny w takim przypadku charakteryzuje się wyższym stopniem skomplikowania.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest rodzaj optycznej powłoki antyodblaskowej, która pokrywa powierzchnię soczewek i innych elementów optycznych. Powłoka antyodblaskowa poprawia kontrast obrazu i sprawia, że jest on wyraźniejszy. Może być ona wielowarstwowa, jednowarstwowa, pełna albo częściowa. Im więcej warstw powłoki, tym jaśniejszy i ostrzejszy obraz. Oczywiście wiąże się to także z wyższą ceną.

Mamy nadzieje, że powyższe informacje pozwolą na świadomy zakup wymarzonej lornetki – Zapraszamy Narzedziak24.pl