U progu sezonu

Amazing panoramic top view of the historic city Split

Jest wiosna. Świeci słońce. Dostajesz maila od szefa, że musisz zadeklarować termin swojego tegorocznego urlopu. Wyglądasz znad komputera i zaczynasz marzyć o lecie. Już czujesz, jak słońce podgrzewa powieki, a ciepły wiatr muska ramiona. Wakacje w Polsce? Niekoniecznie – bo drogo i gwarno jak na straganie. Poza tym krajobraz zbyt monotonny, za to pogoda dynamiczna! Pojechałoby się gdzieś, ażeby zaczerpnąć świeżego powietrza i odciąć od tego całego betonowego świata. No to góry czy morze? Beztroskie leżenie czy aktywny wypoczynek? Weź mapę, niech będzie… Europy. Co powiesz na Chorwację?

1000 km do raju

Prawdopodobnie wszystkie opcje, o których pomyślałeś, ma do zaoferowania Chorwacja. Jest to kraj o niezwykłym potencjale. Trudno zwiedzić go w jeden sezon, ze względu na zapierające dech widoki. Chorwacka legenda głosi, że gdy Bóg dokonawszy dzieła stworzenia świata, zaczął przydzielać skrawki ziemi poszczególnym narodowościom. Z chwilą obdarowania wszystkich, okazało się, że pominął Chorwata. Zapytał go więc drapiąc się po brodzie: „Cóż ja mam Ci chłopcze dać, kiedy już wszystko rozdałem?” Po chwili tak oto rzekł: „Zostawiłem sobie skrawek ziemi u wybrzeża Adriatyku to Ci ją dam.”. Tak oto Chorwaci osiedlili się na skrawku raju. Co więcej, kiedy Bóg spojrzał z góry na swe dzieło, w zachwycie i wzruszeniu jego łzy, wpadając do Adriatyku, utworzyły piękne wyspy, które dzisiaj zdobią wybrzeże Dalmacji.

Ogólnie

Chorwacja składa się z 5 regionów. Każdy z nich jest na swój sposób osobliwy. Północno-wschodnie regiony (Kvarner, Centralna Chorwacja) mają bardziej równinny charakter i należą do lepiej zagospodarowanych przez człowieka. Im dalej na zachód (Istria, Slavonia i Dalmacja), tym rzeźba terenu jest bardziej urozmaicona. Powstała na skutek dynamicznego wypiętrzania się gór ułożonych równolegle do linii brzegowej. Pomiędzy skałami występują liczne cieśniny, zalane wodami Adriatyku. Latem temperatura w Chorwacji oscyluje wokół 25° C.

Kraj tysiąca odcieni lata

Warunki klimatyczne są więc idealne do rozwoju bioróżnorodności. W Chorwacji znajduje się wiele gatunków fauny i flory. Liczne wyspy stanowią ostoję dla unikatowych w skali świata roślin i zwierząt. Przykładowo, na terenie Istrii (półwyspie znajdującym się w północno-zachodniej części tego kraju) znaleźć można szczególną odmianę orchidei, która nie rośnie w żadnym innym miejscu na ziemi (endemit). Na terenach tych występują liczne zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt. Nic dziwnego, że w tym niewielkim kraju kładzie się duży nacisk na ochronę przyrody. W tym stosunkowo niewielkim kraju znajduje się aż 8 parków narodowych oraz 11 parków przyrody. Wszystkie są dostępne dla turystów. Oferują one tysiące odcieni błękitu, turkusu i zieleni. Koniecznie należy wziąć ze sobą aparaty fotograficzne, by uwiecznić liczne wodospady oraz rozległe archipelagi.

Plaża to nie nuda

Istria, Kvarner i Dalmacja to regiony o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej. Nie wszystkie powstały wskutek jednakowej genezy, dlatego też w Chorwacji można się natknąć na dosłownie wszystkie rodzaje plaż. Począwszy od piaszczystych zagospodarowanych zatok – plaża Zrče na wyspie Pag, Koversada i Valalta na terenie Istrii (dla nudystów), Punat i Stara Baška na wyspie Krk oraz Lokrumska plaža nieopodal Dubrownika. Są one idealnie urządzone pod kątem typowej, nadmorskiej rekreacji. Po trudno dostępne, tajemnicze zakątki – Susak, Saharun na wyspie Dudi Otok, Lumbarda na wyspie Korčula, osada Orebić czy Kukljica na wyspie Ugljan. Są to górzyste, majestatyczne tereny, które położone są nad kamienistym brzegiem złożonym ze spiczastych płyt skalnych.

Najczystsze i najbardziej zadbane chorwackie plaże oznacza się błękitnymi flagami. Zapewniają one turystów nie tylko o nieskazitelnym stanie wybrzeża, ale także o bezpieczeństwie kąpieliska.

Chorwacja to kraj do odkrywania przez wiele sezonów. Gwarantuje niezapomniane widoki oraz cudowny odpoczynek. Opcji rekreacji jest mnóstwo. Już dziś zacznij planować swoje wymarzone wczasy w Chorwacji.

Materiał powstał przy współpracy z biurem podróży Rainbow.