Siła tradycji, czyli jakimi zwyczajami chwalimy się na wydarzeniach kulturalnych

1200x628_Natura

Kultura nie istniałaby bez tradycji. Łączy je więź tak mocna, że sprawia wrażenie nierozerwalnej. To dlatego do dzisiaj, na wielu imprezach kulturalnych, wciąż podziwiamy wszystko to, co stworzyli nasi przodkowie. Ta sama muzyka, te same stroje, nawet jedzenie, które pachnie jakoś inaczej, lepiej niż dzisiejsze. Chwalimy się naszą kulturą – i dobrze, bo dzięki temu nie zapominamy, czym jest tradycja.

Niezwykle barwne, rozśpiewane i smaczne – takie są spotkania z folklorem oraz jarmarkami regionalnych przysmaków. To kilkudniowe imprezy, w których każdego roku bierze udział m.in. nawet kilkudziesięciu wykonawców z całej Polski zebranych na jednej scenie. Wszystko tuż obok pachnącego chleba, oscypka z żurawiną, soczystej kiełbasy z wędzarni. W skrócie: idealny sposób na zachowanie dziedzictwa kulturowego kraju.

Imprezy kulturalne dla duszy…

Tak mawia się o spotkaniach z dawną muzyką oraz regionalnymi przysmakami. W Polsce organizuje się wiele imprez o charakterze folklorystycznym. Dlaczego?

Głównymi założeniami tego rodzaju biesiad, jarmarków czy spotkań (trudno znaleźć nazwę uniwersalną) są ochrona oraz dokumentacja najcenniejszych tradycji regionalnych. Na spotkaniach można wymienić się doświadczeniami oraz skonsultować z folklorystami. Większość jednak uważnie patrzy i słucha, podziwiając roztańczone zespoły pełne energii i niegasnącej pasji do tego, co polskie i regionalne. Jednak biesiada to nie tylko czas na muzykę. To także możliwość zaprezentowania prac rzeźbiarskich, garncarskich i malarskich zdecydowanie innych od tych, które widzimy w sklepach. W nich bowiem motyw ludowy stanowi główny element.

Wśród imprez organizowanych na terenie naszego kraju warto wyróżnić Biesiadę Folkloru Ziemi Kaliskiej, na której występują zespoły folklorystyczne pochodzące z Południowej Wielkopolski. Podczas wydarzenia, oprócz samego tańca i śpiewu, możemy przyjrzeć się także twórczości rękodzielniczej regionu. Celami Biesiady Folkloru są przegląd, ochrona i dokumentacja najcenniejszych tradycji regionalnych w dziedzinie kultury ludowej, muzykowania, śpiewu i tańca ludowego, a także popularyzacja tych tradycji w społeczeństwie.

 …i dla ciała

Wydarzenia kulturalne to także idealny czas, by dobrze zjeść. Jarmarki z żywnością organizowane są obecnie w całej Polsce. Dzięki temu mamy możliwość zakupienia tradycyjnych przysmaków z różnych stron Polski. Produkty oferowane na jarmarkach bazują na przepisach przodków, a ich specyfika wiąże się przede wszystkim z rodzajem zastosowanych składników oraz z długą tradycją ich przyrządzania (niezmienną od lat).

Podlaskie

Mieszkańcy dużych metropolii z utęsknieniem w oczach poszukują w marketach produktów regionalnych, kojarzonych ze zdrowiem oraz niecodziennym smakiem. Najczęściej trafiają jednak na składniki zastępcze mające niestety mało wspólnego z tradycyjnie wędzonymi wędlinami oraz kiełbasą. Nic nie smakuje lepiej niż domowy smalec, pieczywo na naturalnym zakwasie, piwo warzone w lokalnych browarach oraz oscypki prosto od górala.

Na jarmarkach kupujemy przede wszystkim te produkty, które na co dzień są niedostępne. Produkty są naturalne, bez konserwantów. Ich regionalny charakter zachęca do zakupu pomimo nieco wyższej ceny. Główną zaletą zakupów jest to, że takich wędlin, oscypków, ciast czy też pieczywa klienci nie kupią w zwykłych sklepach – tłumaczy Sebastian Popławski, który zajmuje się organizacją jarmarków regionalnych.

Gdzie się udać?

Dobrą okazją do posmakowania regionalnych przysmaków może być Jarmark Folkloru i Jadła Kresowego – bliny, cepeliny, pierogi. W żadnym miejscu Polski nie jest tak gwarno, kolorowo i smacznie jak w Suwałkach podczas tej kilkudniowej imprezy. Zakupy przy straganach umilają występy ludowych kapel. Zwiedzający mogą też zobaczyć pokazy garncarstwa, kowalstwa czy wyrabiania ciasta chlebowego. Tam też podziwiać możemy rękodzieło ludowe, spróbować potraw regionalnych oraz posłuchać śpiewu kapel ludowych.

Jarmark produktów regionalnych to idealne miejsce dla poszukiwaczy tradycyjnych i oryginalnych smaków. Zapoznamy się tam między innymi z charakterystycznymi elementami miejscowej kuchni, tradycjami kulturowymi regionu, zanikającymi zawodami czy twórczością regionalną. Jarmark to duża atrakcja turystyczna Suwałk oraz Euroregionu Niemen i cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród mieszkańców miasta, ale także wśród turystów. Podlaskie słynie zresztą z imprez regionalnych tego typu. Spośród innych warto tutaj wymienić: Festiwal Kultury i Tradycji Tatarów Polskich, Międzynarodowy Festiwal „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, Suwałki Blues Festival czy Międzynarodowy Festiwal Teatralny WERTEP.

Zestaw logotypow kolor

Artykuł zrealizowany jest w ramach projektu pn. „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury, Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.