Wstępniak: Parabuch Magazyn – młodszy, podróżniczy brat DT

parabuch logo

Od bardzo dawna chciałem zrobić coś po drugiej stronie medialnej barykady. Bo choć zdarzają nam się romanse z tematami, nazwijmy to, konsumenckimi, to DT wciąż pozostaje medium branżowym. Okazja pojawiła się jakiś czas temu, w postaci mojego przyjaciela, dziennikarza i podróżnika, Stefana Wrońskiego. Od słowa do słowa, od pomysłu do pomysłu – i tak narodziła się idea Parabuch Magazynu.

Chcemy by Parabuch Magazyn był miejscem spotkania – naszego z przygodą, z nieznanym, choć niekoniecznie dalekim. Ma to być zachęta do wychodzenia poza strefę własnego komfortu. Nie jest to więc tytuł stricte turystyczny, ale raczej skierowany do osób, które traktują podróż jako okazję do zmiany, do odkrycia czegoś – o świecie i sobie.

W Parabuchu łączyć chcemy tradycyjne dziennikarstwo z osobistą relacją i przeżyciem. Jesteśmy więc czymś, co nazywam „trzecią drogą” – pomiędzy turystycznymi odsłonami największych portali, a blogami. To w Polsce wciąż mało zagospodarowany obszar, a jestem przekonany, że potrzeba nam ciekawych, niesztampowych internetowych wydawnictw o tej tematyce. Choć skupiamy się na podróżowaniu to podróż rozumiemy szeroko. Oprócz reportaży z odwiedzonych miejsc będą także wywiady z nietuzinkowymi postaciami oraz wypady w kulturę i kulinaria.

Mam nadzieję, że nasz nowy projekt się Wam spodoba i razem z nami wybierzecie się w podróż! Zapraszam na stronę projektu, do polubienia profilu na Facebooku i YouTube oraz zapisania się na newsletter (w ten sposób najpełniej odczuć będzie można magazynową rolę Parabucha).

Zapraszam też do lektury opublikowanych już materiałów:

  • Józef Wilkoń. Nie jestem zdobywcą – bardzo dobry wywiad i świetne zdjęcia. Wilkoń to wybitny artysta znany na świecie, ilustrator blisko 200 książek. Opowiada Stefanowi o tym, dlaczego nie chciał widzieć korridy, dlaczego namalował latającego dziadka i o tym, że w podróżowaniu ważne jest również wracanie.
  • Winnetou. Podróż sentymentalna – taka sentymentalna podróż chodziła mi po głowie już od dawna. Karol May to najważniejszy autor mojego dzieciństwa. Wyprawa do krainy Winnetou i Old Shatterhanda jest okazją do zadania sobie pytania o to, jaki wpływ na szczęśliwe dzieciństwo mają książki i… łuk zrobiony z patyka.
  • Peru. Ucieczka przed zakochaną i szaman Mietek – Parabuch to także materiały wideo. W pierwszym z nich Stefan zabiera nas do Peru. Jak sam pisze, niemal stracił tam życie, ale także uciekał przed zakochaną dziewczyną, by trafić w ręce szamana Dzikiego Mietka.
  • Serial z Barra Grande – pierwsza część brazylijskich przygód Stefana. Jest o miłości, otwartych związkach i ayahuasce, tajemniczej roślinie, która pozwala zajrzeć wgłąb siebie…
  • Wołam w imieniu Fah Sai – tekst dziewczyny, która pomaga słoniom w Tajlandii. Maria Kuczkowicz uświadamia dramat tych pięknych zwierząt, pokazuje, że w relacji człowiek-natura to my często ulegamy zezwierzęceniu.
  • Nuno Gomes. Zawsze mam plan – mój wywiad z jednym z najlepszych nurków świata. Przemiły gość próbuje mnie przekonać, że jest przeciętnym facetem, którego zdarzyło się niespodziewane. Nie dajcie się jednak zwieść – to prawdziwy nurkowy freak.

Oprócz dużych materiałów publikujemy również krótsze formy, które dotyczą aktualności podróżniczych, ciekawych znalezisk, różnych inspiracji. Nazwaliśmy ten dział Kotłem.

Zapraszam!

Dawid Zaraziński
redaktor naczelny DT