Planujesz zimowy urlop? Wybierz Trentino!

fot. Jonas Bendiksen

Jeśli potrzebujesz odpoczynku, do tego kochasz narty lub snowboard, uwielbiasz góry i puszysty śnieg, zimowe słońce i wspaniale jedzenie, Trentino jest dla ciebie i twojej rodziny wymarzonym miejscem na zimowy urlop.

Trentino to region we włoskich Dolomitach, słynący z najlepszych nowoczesnych ośrodków narciarskich w Europie. Setki kilometrów tras narciarskich i świetnie przygotowanych stoków, wiele miejsc do uprawiania skitouringu, wyciągów i funparków – tak w skrócie można opisać ten region. To miejsce zarówno dla wytrawnych i doświadczonych sportowców, dla początkujących narciarzy i snowboardzistów, jak i dla zwykłych miłośników wędrówek po ośnieżonych górskich trasach. To zimowy raj dla wymagających.

Trentino nie tylko sportem stoi…

Trentino to kurort, gdzie na turystów czeka wiele hoteli, w tym hotele specjalistyczne (np. komfortowy Vita Nova Trentino Wellness Hotel & Resort), apartamenty, pensjonaty i schroniska o wysokim standardzie.  Oprócz tego na gości czeka wyśmienita oferta gastronomiczna z lokalnymi przysmakami (m.in. ser Trentingrana, aromatyzowane grappy, miejscowe wina).

fot. Carlo Baroni

fot. Carlo Baroni

Bogata jest też oferta kulturalna. W regionie znajduje się aż 70 muzeów i zamków. W stolicy regionu Trydencie można odwiedzić Muzeum Nauki, gdzie empirycznie doświadczyć można praw fizyki i nie tylko. Koniecznie też trzeba zobaczyć Castello del Buonconsiglio – dawną siedzibę książąt i biskupów.

Regenerację sił po wyczynach narciarskich i górskich wędrówkach zapewniają liczne SPA.

Trentino dla narciarzy

Trentino to głównie sporty zimowe. Region obejmuje Skirama Dolomiti, gdzie znajduje się  ok. 400 km tras i 150 wyciągów oraz Dolomiti Superski z 350 km tras i z największą karuzelą narciarską na świecie.

Szczególnie atrakcyjne trasy znajdują się w:

  • Passo del Tonale i Peio – najwyższy zjazd z wysokości 3000 metrów,
  • Madonnie di Campiglio – zjazd z wysokości 2500 metrów.

Najpiękniejsze masywy górskie to Adamello-Presanella, Dolomiti di Brenta, Ortles-Cevedale.  To idealne miejsca do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego oraz snowboardingu. Zaawansowani narciarze powinni wypróbować swoje umiejętności na takich nartostradach jak Madonna di Campiglio (miejscami nachylenie sięga 60% ) czy Pista Pancugolo (czarna trasa, nachylenie do 69%). Dla początkujących odpowiednia będzie Pisata Competition – 1100-metrowa nartostrada o przewyższeniu 300 m.

Miłośników narciarstwa biegowego z pewnością zadowoli trasa nad jeziorem Tesero/Lago di Tesero oraz w dolinie Fiemme Fassa.

Zamiast klasycznych sportów zimowych

Nie trzeba być wytrawnym sportowcem, by cieszyć się odpoczynkiem w Trentino. Atrakcyjnym i popularnym sposobem spędzania czasu są wędrówki na rakietach śnieżnych.

fot. Luca Catalano Gonzaga

fot. Luca Catalano Gonzaga

W ten sposób można przemierzyć między innymi Adamello Brenta Nature Park czy Park Paneveggio – rezerwaty przyrody, i obcować z naturą nieskażoną cywilizacją.

Natomiast osoby poszukujące silnych wrażeń znajdą w Trentino doskonałe warunki do uprawiania skialpinizmu, z dala od wytyczonych tras. Zaś amatorzy freeride’u do realizacji swej pasji mogą wybrać  Col Margherita Freeride Park czy okolice Val di Fassa – i nie tylko, bo szusować po świeżym śniegu można w pobliżu każdej z głównych stacji narciarskich.

Trentino to też raj dla dzieci. Jest tu wiele funparków i śnieżnych przedszkoli, gdzie wesoło i bezpiecznie można spędzić dzień.

Turyści  mają do dyspozycji wypożyczalnie sprzętu, przebieralnie, instruktorów i przewodników. Trentino na zimowy urlop to doskonały wybór!

fot. u góry: Jonas Bendiksen