Turystyka piwna w Polsce – czy potrafimy wykorzystać rosnący potencjał?

piwo

Przygotowując się do napisania tego artykułu nie zdawałem sobie sprawy jak bardzo zaawansowany jest piwny renesans w Polsce. Posiadamy mnóstwo małych, lokalnych browarów, a liczba ich entuzjastów nie ogranicza się tylko do ekspertów i smakoszy, których opinie można przeczytać na dedykowanych temu portalach. Szczegółowe opisanie oferty nadaje się bardziej na przewodnik, ale spróbujmy zastanowić się czy potrafimy wykorzystać turystyczny potencjał złotego napoju?

Piwne przebudzenie

Wzrost popytu na produkty mniejszych browarów był odnotowywany już od 2006 roku, ale to sukces browaru Pinta i ich flagowego produktu „Atak Chmielu” w stylu AIPA zapoczątkował rewolucję. Pamiętam, że sam od razu pokochałem ten wyrazisty chmielowy smak i miałem nadzieję, że na rynku pojawi się więcej faworytów. Nie myliłem się: rok później mocno chmielone India Pale Ale AleBrowaru wkracza na rynek i coraz większa liczba osób odwraca się od koncernowych browarów.

Birofile wyruszają na szlak

Prekursorzy turystyki piwnej od zawsze pragnęli poznać rodzinny browar ich ulubionego trunku i w ten sposób zbliżyć się do marki. Wraz z rozwojem lokalnych browarów przemysłowych wzrosła liczba ekspertów, entuzjastów, która przerodziła się w falę turystów pragnących do nich dotrzeć w poszukiwaniu pożądanego chmielowego smaku. Sprzyja temu postawa browarników, którzy wzorem innych przemysłowców otwierają się na zwiedzających i zapraszają do siebie np. za pośrednictwem portali społecznościowych. 

Inną formą turystyki piwnej jest udział w targach piwnych oraz specjalnych wydarzeniach, na których to producenci docierają do swoich konsumentów. Przykładami są festiwale piwne: Offbeer w Łodzi, Lubiński, Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa, Festiwal Piwa w Szreniawie, Krakowski, Krakowskie Wianki, Festiwal Birofilia w Żywcu, Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego w Braniewie, Biskupcu i Olsztynie, Festiwal Piw Rzemieślniczych w Annopolu, Szwejkfest w Krakowie, Chmielaki w Krasnymstawie i Biesiada Trybunalska w  Piotrkowie Trybunalskim. Najwięcej browarów w jednym miejscu są jednak w stanie zgromadzić targi: Piw Regionalnych „Piwowary” w Łodzi oraz Poznańskie Targi Piwne.

Regionalne szlaki piwne

Polska nie posiada tak wielu browarów jak nasi południowi sąsiedzi i ich rozmieszczenie na mapie można wyodrębnić w sześciu większych regionach. Formalne szlaki piwne zostały wyodrębnione w Poznaniu i Warszawie, a wybór lokali i sama koncepcja różnią się trochę między sobą.

W regionie Pomorza znajdują się następujące browary warte odwiedzenia: Browar Amber w Bielkówku, Brovarnia w Gańsku, Browar Gościszewo SC w Gościszewie, Browary Grudziądz w Grudziądzu, Minibrowar Kowal w Koszalinie, Brewer Polska w Połczynie Zdrój, Browar Bosman w Szczecinie, Browar Krajan Trzeciewnicy.

Region Wielkopolski ma do zaoferowania zwiedzanie Browaru Czarnków w Czarnkowie, Browaru Bartek w Gołuchowie, Browar Kaliski – Złoty Róg w Kaliszu, Browar Zodiak w Kłodawie, Browar Fortuna w Miłosławiu, Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu, Brovaria w Poznaniu, Browar Boss w Witnicy, Browar Edi we Wschowie, Haust Minibrowar Restauracja Pub w Zielonej Górze.

Śląski region kusi briofilów liczną ofertą następujących browarów: Bracki Browar Zamkowy w Cieszynie, Browar Głubczyce w Głubczycach, Minibrowar i Klub Muzyczny „Spiż” w Katowicach, Bierhallle Silesia City Center również w stolicy Górnego Śląska, Browar Namysłów w Namysłowie, Browar Racibórz w Raciborze, Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Spiż we Wrocławiu, Van Pur Zabrze w Zabrzu, Browar Na Jurze w Zawierciu, Browar Żywiec S.A. w Żywcu.

Region Małopolski zaprasza do Browaru Okocim w Brzesku, Browaru Janów Lubelski w Janowie Lubelskim, Browaru Jędrzejów w Jędrzejowie, Browaru Kielce w Kielcach-Dyminach, C.K. Browar w Krakowie, Browaru w Leżajsku (Grupa Żywiec S.A.,  Perły – Browary Lubelskie S.A. w Lublinie, Browaru Jagiełło w Chełmie-Pokrówku, Van Pur w Rakszawie oraz Browaru w Zwierzyńcu.

Najkrótszy potencjalny szlak piwny wiedzie przez region Mazur i Podlasia, składa się na niego Browar Dojlidy, Browar w Elblągu, Browar Łomża oraz Browar Kormoran w Olsztynie.

Region Mazowsza to m.in. Browar Ciechan w Ciechanowie. W okolicy znajdują się również: Browar Konstancin, Browar Koreb w Łasku, Browary Łódzkie S.A. w Łodzi, Browary w Piotrkowie Trybunalskim, Browar Tumski w Płocku, Pivovaria w Radomiu, Browar Kasztelan w Sierpcu, Browary Warka w Warce, BrowArmia Królewska i Bierhalle w Warszawie, Browar Jabłonowo w Wólce Kosowskiej.

Nastanie  „Złoty Wiek” piwnej turystyki?

Wszystkie wymienione browary mają w swoim pobliżu inne atrakcje turystyczne i zabytki, co nie przyczynia się jednak do sukcesu turystycznego. Współczesny turysta, nawet pasjonat oczekuje spójnej oferty, zestawu turystycznego, o czym świadczą działania promocyjne regionów próbujących „sprzedać” swoje walory w postaci kreowanych szlaków. Póki co, briofile muszą wyznaczać własne.


Autor tekstu: Filip Kortus – absolwent Gospodarki Turystycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Członek Studenckiego Centrum Badań Turystycznych „Explorers”. W miejscach, do których podróżuje, uwielbia odkrywać lokalną kulturę i codzienne życie ich mieszkańców. Szczególne zainteresowanie Kaukazem i Bałkanami.