Park Nauki i Ewolucji Człowieka – zwiedzamy nową atrakcję Krasiejowa

Park Nauki i Ewolucji Człowieka

Otwarty w 2010 roku JuraPark w Krasiejowie na Opolszczyźnie kusi turystów nową atrakcją. Pod koniec czerwca otwarto naszpikowany nowymi technologiami budynek Parku Nauki i Rozrywki. Czy kolejny obiekt łączący naukę i rozrywkę w nowoczesnym wydaniu przyciągnie odwiedzających do województwa opolskiego?

O Parku Nauki i Ewolucji Człowieka już pisaliśmy. W lipcu przedstawiciele Stowarzyszenia Delta, które utworzyło atrakcję, przekonywali, że

…to aktualnie najnowocześniejsze muzeum opowiadające dzieje ludzkości. Zarówno pod względem formy (nowoczesne technologie i autorskie rozwiązania zastosowane tylko tutaj na potrzeby konkretnych ekspozycji) oraz treści (aktualność treści pod względem badawczym to 2014 rok) (…) Ma czarować i czaruje nie tylko wiedzą, ale też sposobem jej przekazania, zgodnie z hasłem nauki przez zabawę.

Park bierze swój początek od badań archeologicznych tzw. Czarciej Stópki w Bałtowie prowadzonych w 2001 roku. Z czasem odnaleziono więcej tropów dinozaurów w Górach Świętokrzyskich, a od 2004 roku turyści mogli już podziwiać pełnowymiarowe rekonstrukcje późnojurajskich gadów w Bałtowskim Parku Jurajskim. Podobną genezę powstania mają za sobą JuraPark w Solcu Kujawskim koło Bydgoszczy i tytułowy JuraPark w Krasiejowie koło Opola. W dzisiejszych czasach jednak same statyczne rekonstrukcje gadów ustawione w pobliżu parku rozrywki nie wystarczą żeby oderwać najmłodsze pokolenia od ekranu tabletu. Dlatego od tegorocznego lata liczba interaktywnych atrakcji parku znacznie się wydłużyła. Postanowiłem sprawdzić jak prezentuje się nowa atrakcja Krasiejowa.

Zostań temponautą z wirtualnym przewodnikiem

Kierując swoje pierwsze kroki do Parku Nauki i Rozrywki po przejściu przez bramki od razu otrzymałem specjalny „chełm”, który umożliwił mi zwiedzanie tego obiektu.

Dzięki stanowiskom komputerowym i interaktywnej posadzce zadbano o to, abym nie nudził się oczekując na odlot mojego promu. Stanowiska komputerowe umożliwiały zrobienie tematycznego zdjęcia i udostępnienia go od razu na Facebooku. Innych form zachowania zdjęć niestety nie ma. Z kolei żadnego sposobu na utrwalenie zdjęcia oprócz własnego aparatu nie było przy Lustrze Ewolucji, w którym człekokształtny praprzodek naśladuje ruchy zwiedzającego i zaprasza do zabawy w interaktywnej formie. Obsługa obiektu zapewnia, że wkrótce opcja udostępniania zdjęcia pojawi się również tutaj.

Po przyjęciu zaproszenia od realnych pilotów odbyłem trójwymiarową podróż promem kosmicznym.

Kino, Tunel Czasu, Oceanarium

Poruszając się po terenie parku mamy możliwość przejechania specjalną kolejką zwaną Kapsułą Czasu przez 300-metrowy Tunel Czasu. Z pomocą okularów 3D można prześledzić historię Ziemi od wielkiego wybuchu do epoki triasu na ziemiach Opolszczyzny. Pilotem Tunelu okazał się wirtualny przewodnik, który szczegółowo przedstawiał poszczególne ekspozycje okien ewolucji. Po ostatnim oknie należy wrócić promem do współczesności i zwiedzić jeszcze kilka ekspozycji niewymagających interaktywnego „chełmu”.

Jeśli jeszcze nie ma się dosyć wielowymiarowych filmów kolejne kroki można skierować do Kina Emocji Cinema 5D, gdzie są do wyboru dwa filmy, oba prezentowane w trakcie jednego seansu.

To nie koniec trójwymiarowych atrakcji: kolejną jest Prehistoryczne Oceanarium, które umożliwia podziwianie wodnych jaszczurów sprzed tysięcy lat w ich realnych, imponujących rozmiarach.

Jeśli ma się ochotę odpocząć od nowych technologii, a w dodatku pogoda nam sprzyja warto udać się na spacer Ścieżką Edukacyjną o długości 1,5 km, wzdłuż której ustawionych jest prawie 200 rekonstrukcji dinozaurów z tablicami informacyjnymi. Po drodze przechodzi się przez Pawilon Paleontologiczny, który do dzisiaj jest miejscem pracy wielu archeologów. Dzięki przeszklonej posadzce możemy swobodnie przejść nad terenem czynnych wykopalisk. Jest to także miejsce tzw. Lekcji Muzealnych umożliwiających nauczycielom zdecydowanie ciekawsze przekazanie wiedzy swoim uczniom.

Z dodatkowych płatnych rozrywek, jakie można zafundować dzieciom mamy do dyspozycji Warsztaty Paleontologiczne i Park Rozrywki. W ramach warsztatów można wybrać: tworzenie własnego gipsowego szkieletu dinozaura, prace plastyczne na figurkach amonitów i dinozaurów, albo kurs wypłukiwania złota. Na zakończenie każdego z warsztatów uczestnicy dostają wyniki swojej pracy oraz pamiątkowy dyplom. Wstęp na Plac Zabaw JuraParku dla zwiedzających jest bezpłatny. Znajduje się też tutaj bogata oferta gastronomiczna, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Wielki krok naprzód opolskiej turystyki?

O planowanym otwarciu Parku Nauki i Ewolucji Człowieka dowiedziałem się przypadkiem ze stanowiska województwa opolskiego na targach ITB w Berlinie. Wiele osób krążyło później z torbami reklamowymi tego województwa z racji ich dużej pojemności. Mimo wszystko nie sądziłem, że pół roku później zatrzymam się w Opolu i odwiedzę ten obiekt. Atrakcje turystyczne tego regionu nie są jeszcze dobrze zakorzenione w świadomości potencjalnych turystów. Jeśli chcemy zaszczepić w dzieciach miłość do eksperymentów – zabieramy je do Kopernika w Warszawie, nauczyć historii o początkach Polski – do Bramy Poznania. Mam nadzieję, że oczywistym punktem nauki o prehistorii będzie właśnie Krasiejów, na co w pełni zasłużył nie ograniczając się do statycznych rekonstrukcji, ale tworząc ogromną przestrzeń multimedialnej rozrywki dla każdego.


Autor tekstu: Filip Kortus – absolwent Gospodarki Turystycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Członek Studenckiego Centrum Badań Turystycznych „Explorers”. W miejscach, do których podróżuje, uwielbia odkrywać lokalną kulturę i codzienne życie ich mieszkańców. Szczególne zainteresowanie Kaukazem i Bałkanami.