Poznaj blogera: Paweł Jakubowski, który lubi podróże

lubiepodroze.eu

„Poznaj blogera” to nowy cykl w DT. Prezentować chcemy w nim sylwetki blogerów związanych z turystyką, podróżowaniem, branżą. Pokazujemy zróżnicowanie i bogactwo blogosfery. Zachęcamy do jej odkrywania i – być może – współpracy.

W kolejnej odsłonie cyklu rozmawiamy z Pawłem Jakubowskim z lubiepodroze.eu. Pytamy czy prowadzi bloga, czy raczej serwis informacyjny, jak powinna wyglądać współpraca na linii bloger-firma oraz jakie ma plany związane z blogiem.

Paweł JakubowskiCzy Lubię podróże to jeszcze autorski blog czy już serwis turystyczny? Jaka jest między nimi różnica Twoim zdaniem? 

Na pewno autorski (prowadzony razem z moją dziewczyną Justyną), ale bardziej serwis turystyczny niż blog. Umieszczam oprócz swoich tekstów różne informacje prasowe, dodatkowo są też ciekawe promocje z branży turystycznej. Blog z założenia powinien posiadać tylko swoje teksty. 

Opowiedz więcej o możliwości współpracy komercyjnej. Co możesz zaoferować firmom, które mogłyby z Tobą współpracować? 

Przede wszystkim firma, która chciałaby ze mną współpracować musi wkomponowywać się w ideę Lubię Podróże, w branżę turystyczną. Nie jest to trudne bo to bardzo szeroki temat, ale nie wyobrażam sobie reklamowania np. suporeksu (śmiech) Wachlarz możliwości współpracy jest bardzo szeroki począwszy od artykułów sponsorowanych, poprzez konkursy, wyjazdy studyjne, na reklamach bannerowych skończywszy.

Jak, Twoim zdaniem, powinna w takim razie wyglądać wzorowa współpraca na linii bloger – firma? 

Blog lub osoba mu podobna powinna mieć dużą dawkę swobody, bez nacisków, żeby wszystko wychodziło bardziej naturalnie. Jeżeli masz z góry określony szczegółowy schemat bez bez pewnej dawki elastyczności to często widać to w efekcie końcowym. A bloger z założenia jest niezależny, powiedzmy jak kot chadza własnymi ścieżkami.

Jak oceniasz polską blogosferę podróżniczą? Jest dojrzała, bogata, ciekawa? Może wręcz przeciwnie? Jest w niej miejsce na kolejne blogi? 

W polskiej blogosferze podróżniczej jest tak naprawdę kilka blogów o ogromnych zasięgach oraz bardzo dużo tych mniejszych założonych z chęci pokazania się, czy to znajomym, rodzinie, czy też szerszemu gronie odbiorców. 

Paweł Jakubowski

Osobiście czytuję Kołem Się Toczy kolemsietoczy.pl bardzo ciekawy blog Karola, który przemierza różne zakątki świata głównie rowerem, Hotel Spotter hotelspotter.pl – blog poświęcony programom partnerskim z branży hotelowej. Również regularnie zaglądam na Lotoholik.pl Łukasza Przybyłka – jako, że sam uwielbiam latać, a w środku można znaleźć relacje z ciekawych miejsc. Kolejnym blogiem, który odwiedzam jest TasteAway, tasteaway.pl – bardzo rozbudowany blog, głównie o kulinariach w podróży, ale nie tylko. Oczywiście przeglądam również wiele innych blogów o tematyce podróżniczej, ale nie sposób je tu wszystkie wymienić. 

Czy jest miejsce na kolejne? Owszem jest. Dopóki autorzy będą znajdywać swoich odbiorców oraz będą zadowoleni sami z siebie, nie widzę problemu w zakładaniu kolejnych blogów.

Jak widzisz swoją blogową przyszłość? W którą stronę chcesz się rozwijać?  

Trudne pytanie. Na pewno chcę pozostać sobą. Planuję mocno rozbudować dział recenzji hotelowych oraz restauracji. Za kilka lat widzę siebie w tym samym miejscu, lecz z większym bagażem doświadczeń.

Dzięki za rozmowę i powodzenia!


Przeczytaj inne teksty z cyklu „Poznaj blogera”.