Turystyka kulinarna – z czym to się je?

Philippine_Food

Co łączy targi żywności, szlaki kulinarne i festiwale smaku? Wszystkie, choć powstawały w różnych okresach historycznych, wpisują się w coraz wyraźniejszy, również w Polsce, nurt turystyczny – turystykę kulinarną. Jakie są trendy w turystyce kulinarnej, kim jest turysta kulinarny – na te i inne pytania odpowiada dziś Marcin Sekida, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej.

Czym jest turystyka kulinarna?

chińszczyznaPytanie banalne, a jednocześnie dające przestrzeń do niekończących się dywagacji na temat różnorodności i bogactwa trendu, jakim jest podróżowanie do miejsc powstawania dań i produktów kulinarnych. Turystyki kulinarnej bowiem nie da się opisać w dwóch słowach ani sprowadzić do kwestii związanych tylko z jedzeniem. Lokalne smakołyki czy trunki są dla turysty kulinarnego jedynie pretekstem, punktem wyjścia do poznania kultury i historii danego miejsca czy regionu. Oczywiście są to elementy dla smakosza pierwszoplanowe, a nawet najważniejsze, ale z pewnością nie jedyne.

Przede wszystkim turystyka kulinarna jest swego rodzaju stylem podróżowania. Wiąże się ze zwolnieniem w życiu, pozwoleniem sobie na prawdziwe smakowanie, delektowanie się podróżą i jedzeniem. Z poznawaniem ludzi i cierpliwym wysłuchiwaniem ich historii (cierpliwym – bo historie związane z jedzeniem potrafią być naprawdę zawiłe…), zanurzaniem się w atmosferze miejsc, które nierzadko od pokoleń były świadkami powstawania tradycyjnych wyrobów, i wreszcie – degustowaniem najlepszych wytworów ludzkich rąk.

croissants

Dzisiejsza turystyka kulinarna dotyczy już nie tylko takich krajów jak Włochy czy Hiszpania. Turyści, spragnieni poznawania odleglejszych, bardziej egzotycznych obszarów świata, nie poprzestają na tradycyjnych kierunkach kulinarnych. Świadczy o tym choćby blogosfera kulinarna, której autorzy w poszukiwaniu autentycznych przepisów zaglądają do najdalszych zakątków globu.

Zróżnicowanie turystyki kulinarnej jest związane z tendencją do jedzenia żywności ekologicznej i lokalnej, wegetariańskiej, wegańskiej czy po prostu zdrowej. Każdy z tych nurtów ma swoich zwolenników wśród turystów kulinarnych. Ci ostatni mogą kojarzyć się z rumianymi sybarytami, których jedynym celem w życiu są przyjemności żołądka. Nic bardziej mylnego. Najczęściej są to pasjonaci kuchni, ale również ludzie niezwykle ciekawi świata i fanatycy pewnego stylu życia, który starają się konsekwentnie realizować.

Turystyka kulinarna w Polsce jest coraz ważniejszym trendem, czego dowodzą choćby wycieczki oferowane przez biura podróży czy przewodniki po szlakach kulinarnych, które można znaleźć na półkach księgarni. Turystyka kulinarna jest też bodźcem do dynamicznego rozwoju gospodarstw agroturystycznych (i vice versa), a także szansą na wypromowanie danego miejsca czy regionu. Ważną odmianą tego trendu jest np. enoturystyka, o której pisaliśmy jakiś czas temu.

winogrona

Pytanie o trendy

Dziś o trendy w turystyce kulinarnej i polską jej wersję pytamy eksperta w tej dziedzinie – Pana Marcina Sekidę, Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Turystyki Kulinarnej.

DT: Co było inspiracją stworzenia Stowarzyszenia?logo_pstk

Marcin Sekida: Polskie Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej powstało w 2011r. w Poznaniu z inicjatywy absolwentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Główną inspiracją powołania do życia stowarzyszenia była chęć skupienia osób o podobnych zainteresowaniach, jakimi są dobre jedzenie i podróżowanie. Już w czasie studiów członkowie-założyciele Stowarzyszenia dużo podróżowali, a lokalne jedzenie było dla nas zawsze istotnym elementem poznawczym odwiedzanego zakątka świata.

Jakie są najnowsze trendy w turystyce kulinarnej?

Sama turystyka kulinarna jest trendem, który zyskuje na znaczeniu w całej branży turystycznej. Turyści coraz częściej wybierają wyjazdy tematyczne, np. kulinarne, zamiast standardowych wyjazdów krajoznawczych czy też wypoczynkowych. Chcą „czegoś” więcej od wyjazdu turystycznego. Na to zapotrzebowanie już od lat odpowiadają miejsca w zachodniej Europie, gdzie możemy podpatrzeć, jak wytwarzane są produkty lokalne, bez problemu ich spróbować i udać się szlakiem kulinarnym wybranego specjału. W Polsce, na przestrzeni ostatnich kilku lat, również dużo dzieje się w tej kwestii. Mnogość festiwali, imprez kulinarnych sprzyja promocji produktów lokalnych. Producenci żywności coraz częściej dysponują zapleczem, które pozwala przyjąć grupy turystyczne. W samej turystyce kulinarnej da się zauważyć pewien trend, związany z charakterem wyjazdu kulinarnego. Turyści coraz częściej są żądni zgłębienia tematu, chcą dowiedzieć się możliwie dużo o procesie produkcji – a jeśli to możliwe, nawet w nim uczestniczyć. Sama degustacja produktu i opowieść o nim to już za mało.

Jaki jest profil turysty kulinarnego?

Turysta kulinarny, w mojej ocenie, to osoba przede wszystkim towarzyska, otwarta na świat i ludzi, odważna, ufna i na swój sposób odrobinę szalona – w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Odkrywając nowe miejsca i smaki, turysta kulinarny wykazuje się śmiałością i odwagą, cechuje go w poczynaniach wytrwałość i cierpliwość. Turysta kulinarny poszukuje autentyczności i niepowtarzalności. Zależy mu na dotarciu do źródła, do miejsca i osób, które tradycyjnie są związane z wytwarzaniem danego produktu. Turysta kulinarny jest swego rodzaju odkrywcą i poszukiwaczem przygód, dla którego niezwykle ważne są relacje z ludźmi.

Jaka jest turystyka kulinarna w Polsce? Czego warto spróbować, czym się możemy pochwalić, co robimy, aby ściągać turystów?

Turystyka kulinarna w Polsce w chwili obecnej rozwija się w dynamicznym tempie. W Polsce mamy wszelkie atuty, aby ten rodzaj turystyki stał się dominującym motywem przyjazdowym do naszego kraju. Nasza żywność cieszy się uznaniem na całym świecie. Jak kraj długi i szeroki organizowane są imprezy mające na celu promocję lokalnej żywności. Brakuje jeszcze większej promocji „na zewnątrz” turystyki kulinarnej w Polsce, ale ma się to już niedługo zmienić. Właśnie z inicjatywy Polskiej Organizacji Turystycznej zostało powołane Konsorcjum „Polskie Szlaki Kulinarne”, a rok 2015 ma być dedykowany promocji turystyki kulinarnej w Polsce.

Jakie są Pana ulubione destynacje kulinarne w Polsce i za granicą, co poleciłby Pan naszym czytelnikom?

Jest tyle miejsce wartych odwiedzenia w Polsce, że nie sposób ich wymienić w krótkiej liście. Jesteśmy w trakcie opracowywania przewodnika po wyjątkowych destynacjach kulinarnych w Polsce. Liczymy na to, że pierwsza część będzie gotowa na przestrzeni najbliższych miesięcy. Co do wyjazdów zagranicznych, to szczególnie poleciłbym Hiszpanię, Włochy, Portugalię, Szkocję. Czytelników zapraszam na wyjazdy organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Turystyki Kulinarnej (www.pstk.pl), w trakcie których staramy się odkrywać najciekawsze zakątki kulinarne Europy.

Autorka tekstu: Katarzyna Sobiepanek-Szczęsna

Foto: Philippine Department of Tourism, wikimediacommons.org; picjumbo