18 południk: napięty grafik podróżniczej kawiarni

18 południk

Osobiście bardzo cieszy mnie, że powstaje coraz więcej przyjaznych podróżnikom miejsc. Miejsc, gdzie mogą się nie tylko spotkać i porozmawiać o swoich pasjach, ale także napić się pysznej herbaty, popracować czy po prostu odpocząć.

Taki jest właśnie gdański 18 Południk. O prowadzeniu kawiarni podróżniczej, o licznych aktywnościach skupionej wokół miejsca społeczności oraz o podróżowaniu – opowiadają mi Dorota Marszal i Wojciech Suchy, właściciele kawiarni.


Proszę powiedzieć pokrótce: kim jesteście i jak wygląda Wasza historia? Skąd pomysł na takie miejsce?

18 Południk to nietypowa herbaciarnio-kawiarnia w Gdańsku, nietypowa bo ukierunkowana na podróżników i ich pasje, ale nie tylko. Swoje podwoje otworzyliśmy 1 czerwca 2012 r. Pomysł narodził się z pasji do herbat oraz pasji do podróży. Nazwa nawiązuje do geograficznego położenia Gdańska.

Tu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego czy chce tylko wypić kawę bądź herbatę delektując się wyśmienitym ciastem domowego wypieku lub wspaniałym deserem owocowo–lodowym, skosztować regionalnego piwa, czy po prostu chce posłuchać o podróżach a może nawet samemu o nich opowiedzieć.

Wystrój 18 Południka utrzymany jest w klimacie podróżniczym – począwszy od wyjątkowych, własnoręcznie zdobionych stolików, aż po mapy kontynentów na ścianach. Dopełniają go akcenty z różnych regionów świata (np. marokańskie lampy, kirgiskie nakrycia głowy, peruwiańskie figurki czy oryginalna maczeta z Gwatemali). Wyjątkowości 18 Południkowi nadaje też „Poduszkownia”, gdzie można skosztować specjałów z naszego menu siedząc na miękkich poduchach przy tradycyjnych stołach rodem z Północnej Afryki czy Azji Środkowej.

18 Południk to więcej kawiarnia. To spotkania z podróżnikami oraz inne działania. Proszę coś więcej na ten temat powiedzieć. Jak działacie?

Od samego początku naszym założeniem było, aby w 18 Południku życie kwitło na różnych polach kultury i sztuki. Pierwszym i jak na razie najbardziej udanym przedsięwzięciem jest cykl czwartkowych spotkań z podróżnikami i pasjonatami podróży.

Ponadto, we współpracy z Polskim Klubem Przygody w roku 2013 realizowaliśmy cykl prelekcji pod nazwą „Wieczory z przygodą”, na których prelegentami były osoby z dużym bagażem doświadczeń, często laureaci licznych nagród za osiągnięcia podróżnicze. Gościliśmy takie osobistości jak Romuald Koperski, Ryszard Czajkowski, Bohdan Sienkiewicz, Jan Faściszewski, Magdalena Skopek, Michał Kochańczyk, Michał Witkiewicz czy Marek Tomalik. Od listopada 2013, w wybrane poniedziałki, realizujemy cykl spotkań pod nazwą „Spragnieni Świata”, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Naukowe Koło Turystyki i Hotelarstwa Akademii Morskiej w Gdyni.

Kolejnym długofalowym projektem jest cykl koncertów pod nazwą „Piosenka życia szlakiem”, pod auspicjami Stowarzyszenia Bazuna i pod kierownictwem Marka Skowronka. Wtorkowe koncerty odbywały się początkowo raz w miesiącu w nurcie poezji śpiewanej, szant czy po prostu piosenki turystycznej. Z czasem kalendarz muzyczny wypełniał się coraz szczelniej tak, że dość szybko mogliśmy zapraszać słuchaczy w prawie każdy wtorek a tematykę w ramach cyklu „Muzyka Świata” rozszerzyliśmy m.in. o utwory, jak na Kawiarenkę Podróżniczą przystało, z różnych stron świata (afrykańska, rosyjska, hiszpańska, syberyjska), a nawet o muzykę klasyczną. Planujemy wprowadzić również inne gatunki muzyczne, w szczególności jazz i blues. Chętnych zapraszamy do współpracy.

18 południk

W kawiarence udało się zainicjować kluby językowe: włoski oraz hiszpański. Na spotkaniach uczestnicy mogą zapoznać się z kulturą, sztuką, tradycjami czy architekturą danego kraju, mają możliwość obcowania z żywym językiem czy okazję do wymiany spostrzeżeń ze swoich własnych podróży. Jeżeli ktoś chciałby poprowadzić inny klub językowy będzie mile widziany.

Od kilku miesięcy, w co drugi poniedziałek organizujemy spotkania lokalnej grupy couchsurferów, czyli wszystkich miłośników podróży (małych i dużych).

18 Południk jest także dobrym miejscem do organizacji kameralnych wernisaży i wystaw zarówno malarstwa jak i fotografii. Organizujemy je co dwa tygodnie na przemian prezentując prace malarskie i fotograficzne.

Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych. W latach 2012–13, w każdą niedzielę o 12:30 organizowaliśmy spotkania z żywym słowem, czyli „Bajanie w 18 Południk”, których założeniem było czytanie i opowiadanie dzieciom bajek z różnych stron świata. Projekt nie uzyskał jednak uznania Miasta Gdańska i wskutek nieprzyznania dotacji na rok 2014 i braku prowadzących-wolontariuszy spotkania musieliśmy zawiesić.

Chcielibyśmy wprowadzić również wieczory filmowe w stylu DKF–u czy różnego rodzaju warsztaty (kulinarne, decupache, szydełkowania itp.). Pozostajemy otwarci na propozycje. Jeśli wśród Was są osoby, które chciałyby zorganizować coś podobnego i są w stanie to poprowadzić prosimy o kontakt z nami (kawiarnia@poludnik18.pl).

W planach mamy także uruchomienie Klubu Mam adresowanego do rodziców (Tatusiowe też będą mile widziani!) dzieci, które jeszcze nie chodzą do przedszkoli (0-2 lata). Wiemy jak trudne obowiązki spoczywają na rodzicach maluchów i jak wiele pracy i uwagi trzeba im poświęcić. Dlatego też chcemy wyjść naprzeciw rodzicom i stworzyć dla nich miejsce, gdzie będą mogli przyjść i znaleźć coś dla siebie, co pozwoli im na dalszy rozwój i znalezienie odrobiny czasu dla siebie.

18 Południk to miejsce otwarte dla wszystkich. Zapraszamy do współpracy zarówno osoby, które chciałyby u nas zaprezentować swoje pasje jak również tych, którzy chcieliby współtworzyć to miejsce, czy też mają własny pomysł na ciekawe wydarzenia w 18 Południku.

Przyznam, że powyższa lista robi wrażenie! Czy w związku z tym prowadzenie kawiarni podróżniczej to dobry biznes? Ludzie są zainteresowani takim formatem miejsca, czy nie ma to dla nich większego znaczenia?

No cóż, to pewna tajemnica, której wolelibyśmy nie zdradzać… Co do zainteresowania ludzi wystarczy posłuchać i poczytać opinie naszych gości. Ponad 2000 polubień na FB mówi samo za siebie. Nie ma tygodnia, aby ktoś nowy nie zachwycił się klimatem i atmosferą miejsca. Za to drugie otrzymaliśmy ostatnio Grand Prix w plebiscycie organizowanym przez Miasto Gdańsk „Korona Smakosza 2014”. Ten tytuł napawa dumą, ale też zobowiązuje do utrzymania właściwego poziomu miejsca, jakim jest 18 Południk.

18 południk

Jeśli tak mocno osadzeni jesteście Państwo w środowisku podróżniczym to co o nim sądzicie? Czy w ogóle możemy mówić o czymś takim? Ludziach podróżujących, opowiadających o tym na takich spotkaniach, jak Państwa. Czy możemy mówić o jakimś nowym turystycznym zjawisku?

Rok 1989 był przełomem w podróżowaniu Polaków. Musiało minąć kilka lat zanim wyzbyliśmy się podejrzeń, że to naprawdę jest możliwe i że za nami nie siedzi agent UB, który zaraz doniesie gdzie trzeba, ile mamy nielegalnych dolarów w portfelu. Dziś, po 25 latach wolności podróżuje już zupełnie nowe pokolenie, które na szczęście nie pamięta „tamtych” czasów i nie ma zahamowań z zamierzchłej epoki.

W ludziach od zawsze drzemała chęć dzielenia się swoimi doświadczeniami, która dawniej była hamowana przez strach przed zawistnymi donosicielami. Dziś te pragnienia odradzają się na nowo, wybuchają w młodych ludziach ze zdwojoną siłą. Ludzie podróżują coraz więcej i chcą się swoją wiedzą dzielić. Pobudki ku temu na pewno są różne: chęć pochwalenia się, pozbycia się tremy przed publicznym wystąpieniem czy choćby pragnienie pokazania innym ludziom odmiennej kultury lub architektury mówiąc „patrzcie, można żyć inaczej, ciekawiej – można zabrać plecak i włóczyć się całymi tygodniami znosząc niewygody, upał, brud ale jednocześnie odkrywając ludzką życzliwość i piękno obcowania z naturą”.

Ludzie podróżowali jeszcze zanim zaczęli być nazywani ludźmi, zatem mamy to w genach i już wszystko, co było do wymyślenia było przez ludzkość „przerabianie” wielokrotnie. Pewne zjawiska, trendy zanikają by pojawić się ponownie po kilkunastu latach. To co obserwujemy na podstawie dwóch lat prowadzenia Podróżniczych Czwartków w 18 Południku to coraz większe zainteresowanie Polaków (głównie młodych ale nie tylko) podróżami backpackerskimi, czyli organizowanymi we własnym zakresie, o ciekawszym i bogatszym programie niż w biurach podróży. Dodatkową cechą tego typu podróży jest znacznie niższy koszt, ale i niższy standard, co jednak jest rekompensowane poprzez obcowanie z miejscową ludnością i poznawanie ich kultury.

Dla wielu osób samodzielne zorganizowanie podróży jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Wyprawa w dalekie rejony jedynie z plecakiem, często bez dokładnie zaplanowanych miejsc noclegów i trasy, jest swoistą możliwością zmierzenia się z samym sobą i sprawdzenia własnych możliwości. Ponadto taka wyprawa może być również doskonałą okazją do zbadania relacji międzyludzkich i zobaczenia jak funkcjonujemy w trudnych warunkach.

W obecnych czasach ludzie przyzwyczaili się, że wszystko jest dostępne, wielu z nas czeka aż coś zostanie podsunięte nam pod nos. Sztuką jest przemóc się i zrobić coś samemu od początku do końca. A największą „nagrodą” za ten trud jest ogromne poczucie satysfakcji i niezapomniane przygody.

Na koniec proszę powiedzieć: jaka jest recepta na fajną podróżniczą kawiarnię z klimatem, do której chce się wracać?

Nie można tego opisać słowami, to trzeba zobaczyć osobiście. Zapraszamy zatem do odwiedzenia 18-tego Południka, do polubienia naszego profilu na FB a przede wszystkim do podzielenia się z naszymi Gośćmi swoimi wrażeniami z własnej podróży – małej lub wielkiej.

Nie zapominajmy też, że pomimo szerokiej działalności społeczno-kulturalnej jesteśmy przede wszystkim kawiarnią, zatem warto też zajść do nas w porze, gdy „nic” się nie dzieje, przysiąść na wygodnych fotelach by w ciszy, z dala od ulicznego zgiełku, tłumów turystów biegających pod oknami, przy akompaniamencie etnicznej muzyki z różnych stron świata delektować się aromatyczną kawą, jedną z przepysznych herbat przywiezionych z dalekich krajów czy wspaniałym domowym ciastem.

To wszystko, i wiele innych rzeczy, składa się na „fajną podróżniczą kawiarnię”, o której Pan wspomniał, ale przede wszystkim wpływają na to ludzie, nasi Goście, którzy najlepiej potrafiliby odpowiedzieć na pytanie o „receptę”


Herbaciarnio-Kawiarnia Podróżnicza Południk 18 położona jest przy ul. Garncarskiej 7-9 w Gdańsku. Więcej na poludnik18.pl