Podkarpacie kusi winem

wino

Enoturystyka, turystyka winna, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Odwiedzanie regionów winiarskich i miejsc związanych produkcją wina, uczestniczenie w degustacjach i festiwalach kojarzy się przede wszystkim z Francją, Hiszpanią czy Włochami. Tymczasem na ważny ośrodek enoturystyki wyrasta Podkarpacie.

Długa winna historia

Historia winiarstwa na Podkarpaciu ma już około tysiąc lat. Już w XI i XII wieku uprawą winorośli na tym obszarze zajmowali się duchowni. Nie tylko na własne, mszalne potrzeby, ale także dlatego, że sprowadzanie wina z zagranicy było zbyt kosztowne. Opłacalne stało się produkowanie i handel winem na miejscu. 

Najważniejszym centrum winiarstwa na Podkarpaciu w XII wieku stał się Przemyśl. Na dwór sprowadzano ekspertów w zakresie winiarstwa z Bizancjum i Krymu. 

Niestety XVII wiek przyniósł trudności związane z napływem wina z Węgier. Spowodowało to upadek wielu winnic w całej południowej Polsce. Na Podkarpaciu produkcja nie została jednak porzucona całkowicie, wiele osób zajmowało się również handlem winem.

Miłośnicy wina spotykają w Jaśle

Pierwsza podkarpacka winnica powstała w Jaśle, a obecnie ich liczba wynosi ponad 150. Przeważają winnice mające powierzchnię od 20 do 40 arów. Warto zaznaczyć, że w Jaśle hoduje się sporą liczbę odmian takich jak Bianka, Sibera, Rondo, Hibernal, Muszkat Odeski, Seyval Blanc, Csersegi Füszeres oraz Turan.

Od kilku lat powrót do tradycji winiarskich podkreślają organizatorzy Międzynarodowych Dni Wina, które odbywają się w ostatni weekend wakacji w Jaśle. To jedna z największych w Polsce imprez poświęconych winu. 

Międzynarodwe Dni Wina

Dni Wina rozpoczynają się korowodem winiarzy w asyście orkiestry dętej. Impreza jest spotkaniem winiarzy prezentujących swoje produkty. Podczas imprezy jasielski rynek staje się prawdziwą stolicą winiarstwa. Na stoiskach swoje wyroby prezentuje około 30 winnic z Polski, Słowacji, Czech oraz Węgier. Odwiedzający mają szansę na degustację ponad 100 gatunków tego trunku.

Szlakiem wina

Doskonałą atrakcją dla miłośników tego trunku, chcących poznać winnice, porozmawiać o uprawie winorośli, czy poddać się ich degustacji jest zaś Podkarpacki Szlak Winnic.

Pomysł utworzenia szlaku narodził się podczas pisania pracy magisterskiej „Winnice jako specyficzny produkt turystyczny Polski – metody promocji”. Łączna długość Podkarpackiego Szlaku Winnic wynosi 436 km. Znajduje się na nim 18 winnic oraz dwa sklepy winiarskie. Największe skupisko winnic jest w okolicach Jasła, Rzeszowa, Strzyżowa, Kolbuszowa, Krosna, Sanoka i Dębicy. 

Winne Podkarpacie

Od 2004 r. rozwój winiarstwa na Podkarpaciu systematycznie wspierają samorządowcy dofinansowując kolejne programy szkoleniowe i działania promocyjne. Wspieraniem winiarstwa w regionie zajmuje się także Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, będące największą i najprężniej działającą organizacją winiarską w Polsce. 

Podkarpacie od kilku lat wyrasta na centrum enoturystyki. Nigdzie indziej w Polsce nie prowadzi się tylu programów edukacyjnych i szkoleniowych dla zainteresowanych tematyką winiarstwa. 

Święto Wina, podobnie jak inne działania, jest szansą na kreowanie marki i promowanie regionu. Sprzyja temu wiele czynników takich jak wielowiekowa tradycja, którą społeczność lokalna powinna nieustannie pielęgnować i wykorzystywać do promowania winnic jako wizytówki regionu.

Autorka: Joanna Krajewska, studentka turystyki międzynarodowej w Instytucie Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie