Wynalazki, odkrycia i momenty, które na zawsze zmieniły świat podróży

zdjęcie 1

Czy można sobie wyobrazić świat bez samolotów, bankomatów czy nawet walizki na kółkach? Są to pewne udogodnienia, które bierzemy za pewnik, ale ich wynalezienie radykalnie wpłynęło na sposób podróżowania. Oto momenty w historii, które zmieniły podróże na zawsze.

1903: pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym

Za wynalezienie pierwszego samolotu jesteśmy winni wdzięczność braciom Wright. Udało im się to dzięki obserwacji ptaków w locie i po zaprojektowaniu serii szybowców. 17 grudnia 1903 roku odbył się 12-sekundowy lot pierwszego samolotu zasilanego silnikiem.

zdjęcie 2

Fot.: News Limited

1911: odkrycie Machu Picchu

Na zaginione miasto Inków natknął się amerykański badacz i polityk Hiram Bingham III. Obecnie jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie.

zdjęcie 3

Fot.: Supplied

1912: zatonięcie Titanica

Cztery dni od rozpoczęcia swojego dziewiczego rejsu z Southampton w Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku, 14 kwietnia 1912 roku, „niezatapialny” Titanic zderzył się z górą lodową. W tej największej katastrofie morskiej wszech czasów zginęło ponad 1500 osób. Tragedia doprowadziła do poprawy kontroli i środków bezpieczeństwa na morzu.

zdjęcie 4

Fot.: Supplied

1946: stworzenie kart kredytowych

To dzieło bankiera Johna Bigginsa, który wprowadził kartę Charge-IT w Narodowym Banku Flatbush w Brooklynie w Nowym Jorku. Klienci banku mogli korzystać z karty u lokalnych kupców, którzy następnie deponowali paragon do banku, który obciążał konto klienta. Dzięki temu wynalazkowi możemy z łatwością rezerwować bilety lotnicze, hotele, wynajmować samochody i dokonywać wielu innych transakcji.

1949: narodziny manekina do crash-testów

Sierra Sam był pierwszym manekinem wykorzystywanym przez wojska lotnicze USA do testowania systemów bezpieczeństwa samolotów. Dzięki prowadzonym na nim badaniom na temat ludzkiego ciała środki transportu mogą być wyposażone w ratujące życie środki bezpieczeństwa.

zdjęcie 5

Fot.: Supplied

1952: pierwszy komercyjny lot odrzutowcem

Pierwsza komercyjna usługa przelotu samolotem odrzutowym na świecie została wykonana przez de Havilland Aircraft Company w 1952 roku na trasie między Londynem i Johannesburgiem. Lot trwał 23 godziny. Dało to początek dzisiejszemu – szybszemu, płynniejszemu i cichszemu – podróżowaniu.

1964: Japonia uruchamia pociąg-pocisk

Bullet Train został wprowadzony w sam raz na olimpiadę w Tokio. Natychmiastowym sukcesem było osiągnięcie rekordu szybkości – 210 kilometrów na godzinę. W ciągu pierwszych trzech lat przewieziono ponad 100 milionów pasażerów.

zdjęcie 6

Fot.: Supplied

1967: wprowadzenie pierwszych bankomatów

Pierwszy na świecie bankomat został wprowadzony przez Johna Shepherda Barrona w Barclays Bank w Londynie. Zanim zastosowano kodowanie magnetyczne, aby wypłata była możliwa, każda karta musiała zawierać ślady radioaktywnego izotopu węgla 14C. Dzisiejsze bankomaty dają podróżującym dostęp do gotówki w setkach krajów, rewolucjonizując tym samym sposób podróżowania.

1969: pierwszy lot boeinga 747

Boeing 747 zmienił latanie na zawsze. Ten pierwszy szerokokadłubowy samolot może podróżować prawie dwa razy dalej od jakiegokolwiek innego samolotu. Dzięki niemu latanie stało się bardziej dostępne szerszemu gronu odbiorców.

zdjęcie 7

Fot.: AFP

1970: powstanie walizki na kółkach

Kiedy Bernard Sadow, późniejszy prezes United States Luggage Corporation, wrócił z podróży, ciągnąc dwie ciężkie walizki, doznał olśnienia: bagaż musi mieć koła. W 1970 wprowadził na rynek pierwszą walizkę na kółkach i choć początki sprzedaży były trudne, dziś jest to najbardziej pożądany rodzaj bagażu na całym świecie.

zdjęcie 8

Fot.: News Limited

1986: wprowadzenie zakazu palenia w samolotach

Chociaż w niektórych samolotach można jeszcze znaleźć popielniczki, od dawna już palenie na pokładzie jest zabronione. Jednym z pierwszych rządów, który wprowadził ten zakaz, był rząd australijski. 16 grudnia 1986 roku podjęto decyzję o zakazie palenia na rejsach krajowych dłuższych niż 90 minut.

2001: pierwszy turysta w kosmosie

Kalifornijski milioner Dennis Tito stał się pierwszym na świecie kosmoturystą, dołączając do rosyjskiej załogi w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Za swoją wycieczkę zapłacił 20 mln dol. Utorowało to drogę dzisiejszym planom komercyjnego podróżowania w kosmos – Virgin Galactic planuje uruchomić pierwszą taką misję jeszcze w tym roku.

zdjęcie 9

Fot.: AP

2001: 9/11

Tragiczny atak terrorystyczny z 9 września zmienił sposób, w jaki podróżujemy, na zawsze. Wpłynął na zaostrzenie środków bezpieczeństwa na lotniskach i ścisłą kontrolę przemieszczania się turystów na całym świecie.

zdjęcie 10

Fot.: AP

2008: założenie Airbnb

Tradycyjne hotele przeżyły wstrząs, kiedy serwis Airbnb zaczął oferować turystom nieruchomości do wynajęcia w miejscach pobytu. Pomysł  przyjął się i dziś z usług firmy skorzystało już ponad dziewięć milionów osób w ponad 33 tys. miast i 192 krajach.

Fot. tytułowa: News Limited