Kraina Przygody: rozmach, zróżnicowanie i program lojalnościowy

Szlak przygody

Ma to być „największy sieciowy produkt turystyczny w Polsce”. Na Szlak Przygody pierwsi turyści wybrać będą mogli się już w maju.

Szlak Przygody, tworzony na terenie województw świętokrzyskiego i mazowieckiego, zasięgiem obejmować ma 850 km tras, na których znajdzie się ponad sto oznakowanych atrakcji. Wszystkie są ściśle związane z historią i kulturą regionu. Aby sprostać różnorodnym gustom i upodobaniom utworzonych zostanie sześć krain tematycznych (Kraina Sacrum i Profanum, Kraina Talentów, Kraina Natury, Kraina Legend, Kraina Czterech Żywiołów, Kraina Kultur).

Turyści będą mogli nie tylko skorzystać z oferty spędzenia wolnego czasu, ale także brać udział w w systemie lojalnościowym. Za odwiedzenie miejsc na Szlaku zdobywać będą punkty, które potem można wymienić na nagrody. Systemem lojalnościowym objęte będą nie tylko atrakcje turystyczne, ale także usługi partnerów projektu. Dodatkowe punkty na kartę lojalnościową zdobyć będzie można m.in. poprzez skorzystanie z noclegu w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym czy zamówienie obiadu w restauracji uczestniczącej w projekcie.

Firmy, które zostaną Partnerami projektu zyskają przewagę konkurencyjną nie tyko ze względu na możliwość zaoferowania turystom punktów lojalnościowych. Będą one mogły również korzystać z dodatkowych narzędzi promocji, a także m.in. uzyskać dostęp do szczegółowych danych dotyczących ruchu turystycznego. To pozwoli im opracować ofertę dopasowaną do indywidualnych preferencji swoich klientów lub stworzyć wspólne, łączone oferty pakietowe – powiedział Piotr Sadłocha, prezes Fundacji Szlaku Przygody, zarządzającej projektem.

Projekt współpracy Szlak Przygody finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013.

A tak twórcy projektu opisują poszczególne krainy na Szlaku:

Kraina Sacrum i Profanum pozwala odczuć przenikanie się historii od starożytności, związanej z hutnictwem i okresem wpływów rzymskich, do średniowiecza – czasu ścierania się pogańskiego kultu z chrześcijaństwem. To także duchowa podróż do miejsc, których odwiedzenie jest doświadczeniem nieomal mistycznym. Warto zobaczyć tutaj najstarsze polskie sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze, Sanktuarium w Kałkowie-Godowie z cudownym obrazem Matki Boskiej a także Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi.

W Krainie Talentów czekają na nas obiekty stanowiące nawiązanie do walorów poznawczych i edukacyjnych. Pełniły one (lub nadal pełnią) funkcję rozumianych w szerokim znaczeniu warsztatów pracy. W Oblęgorku do swojej posiadłości zaprosi nas Henryk Sienkiewicz. W Zagnańsku natomiast znajdą dla siebie inspirację wszyscy, którzy szukają recepty na długowieczność. Amatorzy szybkiej jazdy będą mogli poćwiczyć swoje umiejętności na Torze Samochodowym w Miedzianej Górze.

Kraina Natury to raj dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu dziewiczego piękna dzikiej przyrody. Wśród torfowisk i jezior Pojezierza Świętokrzyskiego przy odrobinie szczęścia można usłyszeć klekot bociana czarnego, krzyk żurawi, czy zostać świadkiem walki cietrzewi. Szczególnie warte uwagi jest jezioro Żabiniec ze skupiskami nenufarów, grążeli żółtych oraz pływającą darnią. Z kulturą i tradycją ludową sprzed lat można zapoznać się w Muzeum Etnograficznym w Fałkowie a drewniano-murowany dwór w Ludyni z II połowy XVIII wieku, to miejsce gdzie według legend odpoczywał niegdyś sam Tadeusz Kościuszko.

Kraina Legend to fascynująca podróż do świata wierzeń i podań ludowych, nieodłącznie związanych z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym odwiedzanych terenów. Bramy Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej przenoszą nas do wczesnego średniowiecza. Miłośnicy wiedzy tajemnej mogą tam m.in. odwiedzić czarownicę Lilianę i zasięgnąć rady guślarza Wszemysła. Natomiast w Centrum Edukacyjnym Szklany Dom w Ciekotach będziemy mogli rozszyfrować istotę mitu o szklanych domach, stworzonego przez Stefana Żeromskiego.

Kraina Czterech Żywiołów dedykowana jest tym, którzy nie lubią się nudzić i chcą zasmakować różnorodnych walorów tego obszaru. Tu będziemy mogli poznać elementy dziedzictwa kulturowego, historyczno=przyrodniczego i przemysłowego. Odwiedzając Kompleks Turystyczny Jurapark w Bałtowie staniemy oko w oko z dinozaurem, skorzystamy z atrakcji Parku Rozrywki czy przejedziemy rollercoasterem. W żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie będziemy świadkami powstawania porcelanowych dzieł sztuki. A w Rezerwacie Przyrody Krzemionki zwiedzimy neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego sprzed 5000 lat.

Kraina Kultur zaprasza nas na spotkanie z kulturą żydowską, ariańską, tatarską a nawet indiańską. Tu czeka na nas Synagoga Szydłowska jedna z najstarszych zachowanych w Polsce (zbudowana pomiędzy 1534, a 1564 r), w której wnętrzu będziemy mogli poznać tajniki kultury żydowskiej. Muzeum Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii multimedialnych przeniesie nas na gwarny chmielnicki rynek, do żydowskiej szkoły czy do domu rodziny przygotowującej się do uroczystego szabatu. W Zespole Pałacowym w Kurozwękach zobaczymy jedyną w Polsce hodowlę bizonów amerykańskich, czy weźmiemy udział w festynie „Dziki Zachód w Kurozwękach”.