Podróże blog: jaki środek transportu wybrać podczas wakacyjnych podróży?

Wybór środka transportu, za pomocą którego udamy się na wakacyjny wypoczynek uzależniony jest od wielu czynników. 

Dla jednych będzie to odległości do miejsca, do którego zamierzają się udać w podróż, dla innych będą to wyłącznie koszty lub komfort podróży. Gdy jest to miejsce odległe o tysiące kilometrów, często na innym kontynencie, wybór jest raczej oczywisty. Prawie każdy wybierze samolot. Jednak jest sporo miejsc, do których oprócz lotu samolotem można dotrzeć autokarem, własnym autem, koleją bądź po prostu autostopem. Każdy z tych środków transportu ma swoje wady i zalety. Wybór będzie zależał w głównej mierze od preferencji każdej z osób. Dla jednych najważniejszy jest czas, w jakim można dotrzeć na miejsce, dla innych głównym wyznacznikiem będą koszty.

Dla kogoś, kto nie liczy się zbytnio z wydatkami, a także ma ograniczony czas, który może przeznaczyć na wycieczkę, najlepszą propozycją będzie lot samolotem. W chwili obecnej to jeden z najszybszych sposobów na dotarcie do prawie każdego miejsca na Ziemi, choć koszty biletów są stosunkowo wysokie. Sama podróż ze względu na czas i warunki podróży jest mało męcząca dla organizmu, można więc niemal natychmiast rozpocząć aktywnie spędzać czas bez konieczności odespania męczącej podróży.

Podróżowanie samolotem jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów przemieszczania, niestety w razie katastrofy szanse na przeżycie są niemal zerowe, dlatego pewna nieliczna grupa osób unika z tego powodu tego środka transportu. Wadą latania w Polsce jest także słaba infrastruktura lotnicza. Na chwilę obecną jest tylko kilka lotnisk, z których można polecieć na zagraniczne wczasy. Jeśli ktoś nie mieszka w bliskiej okolicy lotniska, będzie musiał się liczyć z dotarciem do miejsca odlotu. Podwyższy to już i tak niemałe koszty podróży, wydłuży też jej całkowity czas. Wybierając samolot należy również sprawdzić w jakiej odległości od miejsca lądowania będzie miejsce wypoczynku. W sporadycznych przypadkach może się bowiem okazać, że po doliczeniu czasu dojazdu do lotniska, samego lotu, a następnie udanie się z lotniska do punktu docelowego, czas podróży, jej komfort i koszty mogą okazać się już bardzo mało atrakcyjne. Wadą samolotu jest również ograniczony wagowo bagaż jaki można zabrać ze sobą na wczasy.

Przeciwieństwem latania jest podróż autokarem. Bardzo duża grupa ludzi wciąż korzysta z takiego sposobu podróżowania. O ile na krótszych trasach to dobry, wygodny i tani środek lokomocji, o tyle, jeśli ktoś udaje się do odległego miejsca, wady autokaru dają się już we znaki. Podczas dalekich tras największym mankamentem jest czas podróży. Ma to duże znaczenie, gdy ktoś udaje się na stosunkowo krótkie wczasy, wtedy sam czas dotarcia na miejsce może zająć sporą część wycieczki. Wybierając odległe miejsce często trzeba spędzić w podróży więcej niż jedną dobę. Po dotarciu na miejsce potrzeba sporo czasu, by organizm doszedł do siebie. Dla osób młodych duchem i ciałem to żadna przeszkoda, jednak dla pozostałych może się to okazać dużą uciążliwością. Nie każdy dobrze znosi trudy podróżowania autokarem, narzekają zwłaszcza osoby posiadające chorobę lokomocyjną. Jednak mimo tych wszystkich wad, autokar i podróż nim ma szerokie grono zwolenników. Wielu wybiera wczasy objazdowe. Podczas takiej podróży można zwiedzać miejsca, które będą na trasie przejazdu. Może to być interesującą alternatywą dla wypoczynku w jednym miejscu.

Bardziej wygodne osoby wybierają podróż własnym autem. Tak samo jak podczas jazdy autokarem można zwiedzać po drodze ciekawe miejsca, jednak ich wybór nie jest odgórnie ustalony. Samemu można zaplanować trasę, jak również w każdej chwili ją zmienić. Można także zapakować większą ilość bagażu. Obecnie prawie każdy samochód jest wygodny i dobrze wyposażony. Dlatego jazda jest przyjemna i znacznie krótsza niż podróżowanie autokarem. Wadą podróży autem są z pewnością dość wysokie koszty związane głównie z cenami paliwa, jednak przy oszczędnym aucie z silnikiem Diesla, bądź ekonomicznym aucie benzynowym jak civic, przy zachowaniu kompletu osób, koszty podróży można skutecznie obniżyć. Nie trzeba również korzystać z drogich hoteli, można np. rozstawić namiot po drodze, choć z takiego sposobu noclegu skorzystają zapewne wyłącznie ludzie młodzi. Mankamentem jest również konieczność zmieniania co jakiś czas osoby za kierownicą.

Pozostaje jeszcze podróż pociągiem. Wielu chwali sobie ten sposób dotarcia na miejsce wypoczynku. Sama podróż jest w miarę wygodna, można zabrać ze sobą spory bagaż, a także koszty biletów są stosunkowo atrakcyjne. Jednak nie do każdego miejsca pociąg dojedzie, dlatego mogą go wybrać osoby zamierzające udać się w miejsce, do którego dochodzi linia kolejowa.

Dla lubiących przygodę pozostaje podróżowanie stopem. Jest to jeden z najtańszych i najciekawszych sposobów przemieszczania. Jednak niewiele osób decyduje się na taką podróż. Podróżowanie stopem jest bardziej popularne zagranicą, w Polsce wielu po prostu obawia się wsiąść do obcego auta, również coraz mniej kierowców jest chętnych, by kogoś zabrać.

Obojętne jaki sposób podróżowania wybierzemy, liczyć się będzie tylko to, czy szczęśliwie dotrzemy na miejsce i będziemy mieć udany wypoczynek.

[tekst promocyjny]