Miliard turystów i najważniejsza wskazówka dla osób podróżujących

W tym roku w podróż wybrało się milion turystów. Poznaliśmy także najważniejszą wskazówkę, jaką można dać osobom podróżującym.

Na początku listopada Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) uruchomiła kampanię pod hasłem „One Billion Tourists: One Billion Opportunities”. Opierała się ona na założeniu, że w tym roku liczba turystów przekroczy globalnie liczbę miliarda. Udało się.

Na symboliczną datę przekroczenia liczby miliarda turystów wybrano 13 grudnia. To właśnie wtedy, zgodnie z założeniami kampanii, UNWTO przedstawiła najważniejszą wskazówkę, którą można dać osobom podróżującym.

Wskazówka ta brzmi: kupuj lokalnie. To doskonała rada: od kupowania pamiątek, odwiedzania restauracji po zatrudnianie przewodników na miejscu – tak właśnie rodzi się głęboka relacja pomiędzy turystą, a mieszkańcami odwiedzanego miejsca.

Turystyka to sektor, który daje pracę co 12 mieszkańcowi Ziemi i odpowiada za 30 proc. eksportu usług. Choć w tym trudnym roku nie rozwijała się tak dynamicznie, wciąż notuje wzrosty, odpowiadając za 9 proc. globalnego PKB.