Olimpiada i Euro: ceny pokoi hotelowych biją rekordy

W niektórych europejskich metropoliach największy wpływ na ceny noclegów i obłożenie hoteli mają teraz imprezy sportowe. Serwis hotel.info sprawdził zmiany w cenach noclegów, między innymi w Warszawie i Kijowie podczas piłkarskich mistrzostw Europy oraz u gospodarzy tegorocznych letnich igrzysk olimpijskich. 

W europejskich stolicach – Londynie, Warszawie i Kijowie – w centrum zainteresowania są teraz imprezy sportowe. Pod koniec lipca w stolicy Zjednoczonego Królestwa rozpoczną się letnie igrzyska olimpijskie. Już w przededniu olimpiady koszty noclegów wyraźnie wzrosły. W maju 2012 r. Londyn pobił Moskwę pod względem cen hoteli, które skoczyły o 13,68 proc. do poziomu 178,08 euro i zajął pozycję najdroższej europejskiej stolicy.

Ze względu na obecną liczbę rezerwacji na czas igrzysk można spodziewać się dalszego wzrostu cen noclegów do średnio 210 euro. Oznaczałoby to podwyżkę o 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim (27 lipca – 12 sierpnia 2011 r.).

Na kształtowanie się cen noclegów w Warszawie i Kijowie mają zaś wpływ mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Wysokie ceny za pokoje w stolicy Ukrainy potężnie wzrosły już przed rokiem, a również w ostatnich miesiącach wywołały burzliwe dyskusje. W maju 2012 r. można było jednak zaobserwować ich spadek o 15 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca ubiegłego roku. Mimo to ceny noclegów utrzymały się tu na stosunkowo wysokim poziomie, sięgającym 111 euro. W okresie piłkarskich mistrzostw Europy za nocleg trzeba było zapłacić średnio 184 euro.

W Warszawie majowe ceny podskoczyły o 23,60 proc. i wyniosły około 107,58 euro. Ze względu na dotychczasowe obłożenie goście nocujący w czasie mistrzostw muszą jeszcze głębiej sięgać do kieszeni i za pokój w polskiej stolicy płacą średnio 175 euro – dwa razy więcej niż w zeszłym roku.

Wśród światowych metropolii wyjątkowo drogi okazał się Nowy Jork. Goście ze strefy euro z powodu słabego kursu ich waluty musieli płacić o 18 proc. więcej, czyli średnio 223,19 euro za pokój. Natomiast koszty noclegów w Zurychu zmalały o około 7 proc. i wyniosły 158,46 euro. Podróżni mogli nieco zaoszczędzić także w Stambule. Pokoje nad Bosforem kosztowały średnio 100,99 euro, czyli o 2 proc. mniej niż w ubiegłym roku.

Tabela: wyniki barometru cen hotelowych dla europejskich stolic (ceny w euro)