Nieznane opowieści o Rzeszowie

Questing RzeszówSkąd pochodzi nazwa Rzeszów? Którą ze słynnych rzeszowskich rzeźb mianowano imieniem „Nike”? Czym handlowano w średniowiecznym mieście? Odwiedzający stolicę Podkarpacia mogą odkrywać miasto na nowo – dzięki questingowi.

W Rzeszowie powstają trzy ścieżki edukacyjno–turystyczne. Questy pozwolić mają na odkrywanie historii zapisanych w rzeszowskich pomnikach i rzeźbach, opowieści kupców sprzed wieków czy legend związanych z miastem.

Od połowy maja turyści mogą zwiedzać Rzeszów szlakiem rzeźb i pomników znajdujących się w przestrzeni miejskiej. Rzeszów kojarzy się z pomnikiem Czynu Rewolucyjnego, natomiast na terenie miasta znajduje wiele innych pomników i rzeźb. Mamy nadzieję, że quest „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” trochę to zmieni i pozwoli na ponowne odkrycie przestrzeni miasta – powiedziała Marzena Furtak Żebracka, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wkrótce powstaną dwa kolejne questy nawiązujące do legend i opowieści związanych z miastem oraz historią średniowiecznego Rzeszowa, który słynął z targów i jarmarków. To właśnie przed wiekami większą część miasta stanowili bogaci kupcy i mieszczanie nadający miastu niepowtarzalny klimat, który utrzymał się do tej pory.

Quest „Opowieści kupieckie” jest już prawie gotowy. Przeniesie w czasy średniowiecznych jarmarków, handlarzy suknem, winem, płodami rolnymi czy zwierzętami domowymi. Powiedzie trasą po rynku i okolicznych ulicach. Przybliży także detale architektury miejskiej, klasycystycznych kamienic i kościołów oraz budynków miejskich. Turysta podróżujący questem dowie się jakie miary stosowano w średniowieczu, jak wyglądało miasto w XVIII wieku, a także pozna historię rzeszowskiego Ratusza czy herbu.

Ulotki questu „Nutki historii w rzeszowskich pomnikach” dostępne są w Punktach Informacji Miejskiej oraz w Podziemnej Trasie Turystycznej.