Polscy kandydaci na cud

11 polskich miast zgłoszonych zostało przez internautów do konkursu na najpiękniejsze miasto na świecie, organizowanego przez szwajcarską fundację New7Wonders. O miano miasta-cudu ubiega się 1259 miejsc z całego świata, w tym Nowy Jork czy Madryt.

To konkurs długoterminowy – głosowanie na najpiękniejsze miasta świata potrwa do 6 grudnia 2013 roku i będzie przebiegało etapami. Do marca 2012 roku internauci mogą oddawać głosy na wszystkie miasta. Potem rozpoczną się kwalifikacje, które potrwają do listopada 2012 roku. W ich wyniku 300 miast z całego świata przejdzie do kolejnego etapu głosowania (organizator podaje, że po jednym z każdego kraju, w tym 77 z największą ilością głosów internautów). W finale znaleźć się ma 28 miejsc z całego świata, a siedem z nich uzyska miano jednego z najcudowniejszych na świecie. Polscy kandydaci to oprócz Torunia: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Poznań, Szczecin, Warszawa, Wrocław i Zamość.

Fundacja New7Wonders organizowała już wcześniej konkursy na siedem nowych cudów architektury oraz siedem nowych cudów świata natury. W tym ostatnim startowały Mazury, które dotarły do finału i jako jedyne miejsce w Europie znalazły się w pierwszej czternastce. Ostatecznie jednak nie zostały wybrane światowym cudem.

Aby oddać głos, należy na stronie konkursu wybrać 7 z 1259 propozycji. Do zatwierdzenia głosowania konieczne jest podanie adresu e-mail i zaakceptowanie regulaminu. Do wzięcia udziału w konkursie nie jest wymagana rejestracja na stronie organizatora.