Mazury przegrywają walkę o 7 Nowych Cudów Natury

Mazury

Mazury nie znalazły się w finałowej siódemce konkursu na 7 Nowych Cudów Natury. Lepsze okazały się m.in. Góra Stołowa (RPA), Komodo (Indonezja) czy wodospad Iguaçu (Brazylia, Argentyna)

Mazury były jedynym polskim kandydatem w konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na 7 Nowych Cudów Natury. Do finału konkursu, oprócz Mazur, weszło 27 innych miejsc na świecie, m.in. Wezuwiusz, Amazonka i Wielki Kanion Kolorado. Finalistów wybrało grono ekspertów pod przewodnictwem prof. dr. Federico Mayor, byłego dyrektora generalnego UNESCO.

Od blisko trzech lat prowadzimy kampanię „Mazury Cud Natury”. Akcja nastawiona była początkowo głównie na zbieranie głosów w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury, ale przeistoczyła się w wiodące działanie promujące nasz region w Polsce i na arenie  międzynarodowej – mówił we wrześniu Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego i zarazem przewodniczący oficjalnego komitetu wspierającego kandydaturę mazurskich jezior w konkursie.

W ramach kampanii Mazur odbyło się wiele akcji promocyjnych w całej Polsce zachęcających do głosowania. Specjalnie na potrzeby konkursu stworzona została stronawww.MazuryCudNatury.org. Facebookowa strona wspierająca Mazury zebrała ponad 34 tys. fanów.

Przed momentem ogłoszono wyniki konkursu. 7 Nowych Cudów Natury to Amazonka, zatoka Hạ Long (Wietnam), wodospad Iguaçu (Brazylia, Argentyna), wyspa Czedżu (Korea Południowa), Komodo (Indonezja), podziemna rzeka Puerto Princesa (Filipiny) oraz Góra Stołowa (RPA).

Organizatorzy zastrzegają jednak, że są to wstępne wyniki. Jest możliwe, że zajdą zmiany pomiędzy ogłoszonymi dziś zwycięzcami, informują. Policzone głosy zostaną teraz sprawdzone, a oficjalne wyniki ogłoszone na początku przyszłego roku podczas uroczystej ceremonii.

Intensywna kampania okazała się niewystarczająca. Jesteśmy jednak przekonani, że nic to nie zmienia – Mazury są cudem natury, jednym z najpiękniejszych na świecie.

Więcej informacji na temat Mazur w konkursie na 7 Nowych Cudów Natury podamy wkrótce.