Afera na Hawajach – Marriott walczy o Waikiki Edition

Waikiki Edition

Firma Marriott International poinformowała dziś, że sąd wydał nakaz oddania jej hotelu Waikiki Edition, trzy dni po tym, jak właściciel obiektu anulował kontrakt na zarządzanie nim i podpisał umowę z nowym operatorem, spółką Aqua Hotels & Resorts. To jednak nie rozwiązuje tego ciekawego sporu.

Marriott poinformował, że właściciel hotelu, firma M Waikiki, dostała sądowy nakaz przywrócenia poprzedniego stanu kwestii zarządzania obiektem.

Jesteśmy w trakcie przywracania operacji, szybkiego powrotu hotelu i świadczonych w nim usług do standardów marki Edition – powiedział Arne Sorenson, prezes Marriott International.

Przedstawiciele M Waikiki nie chcieli komentować sprawy. Firma Aqua Hotels & Resorts, która miała być nowym operatorem hotelu, nazwała natomiast sytuację „bardzo płynną” i poinformowała, że wciąż planuje przejęcie zarządzania obiektem. Aqua jest operatorem 16 hoteli na Hawajach.

Waikiki Edition ma 353 pokoi i został otwarty w październiku ubiegłego roku, o czym pisaliśmy na naszych łamach. Jest to pierwszy hotel marki Edition. Trzy dni temu właściciel wymówił umowę zarządzania obiektem Marriottowi, nakazał zmianę nazwy na Modern Honolulu i wyznaczył nowego zarządcę. Marriott nazwał to „rażącym” naruszeniem kontraktu. Powodem zerwania umowy miały być niezadowalające wyniki. Z tego samego zresztą powodu w maju M Waikiki wytoczyła Marriottowi proces.

W tym ciekawym sporze chodzi oczywiście o pieniądze. M Waikiki oskarża Marriott o kiepskie zarządzanie hotelem, który od maja do lipca notować miał 1,9 mln dolarów straty operacyjnej (w tym roku stracić ma nawet 6,4 mln dolarów). Dodatkowo przekonuje, że Marriott nie wywiązał się z obietnicy stworzenia w ciągu globalnej sieci min dziewięciu hoteli. O dalszym przebiegu konfliktu będziemy informować.