Średniowieczne machiny oblężnicze już wkrótce na Zamku w Malborku

Największa na świecie wystawa średniowiecznych machin oblężniczych powstaje na Zamku w Malborku. Kolekcja została wykonana przez poznańską firmę Siege Studio na obchody 50-lecia Muzeum Zamkowego. Od 1 czerwca wystawa będzie otwarta dla turystów na terenie podzamcza – główne wejście zostanie zlokalizowane niedaleko kas muzealnych.

Wielką atrakcją kolekcji jest największa z machin, czyli 15-metrowa wieża oblężnicza zaopatrzona w bojowy kasztel oraz kładkę desantową. Uwagę przykuwa również ogromny 13-metrowy trebusz. Ta największa średniowieczna machina miotająca mogła wystrzelić 25-kilogramowy pocisk na dystans około 180 metrów. Cennym eksponatem jest ciężki 24-osobowy taran, zaopatrzony w 10-metrową belkę okutą żelazną głową.

Wszystkie machiny zrekonstruowane zostały na podstawie zachowanych materiałów źródłowych z najwyższą dbałością o szczegóły i przy zastosowaniu oryginalnych średniowiecznych technik rzemieślniczych.

Właścicielem kolekcji jest poznańska firma Siege Studio, specjalizująca się w rekonstrukcji antycznych i średniowiecznych machin oblężniczych.