Prom Polonia pływa już 15 lat

Prom Polonia, pływający w barwach Unity Line obchodzi swoje 15 urodziny. Został zbudowany w stoczni Langsten w Norwegii, a jego portem macierzystym jest Nassau na Wyspach Bahama. Od 2004 roku, po odkupieniu od spółki Euroafrica 50 proc. udziałów w promie, jedynym właścicielem jednostki jest Polska Żegluga Morska.

Prom dostosowany do specyfiki Morza Bałtyckiego, ciągle uznawany jest za jeden z najnowocześniejszych promów obsługujących linię Polska – Skandynawia. Przez 15 lat swojej służby Polonia przewiozła ponad trzy miliony pasażerów i przebyła ponad milion mil morskich.

Koszt budowy promu wynosił ok. 110 mln dolarów. Kredyt zaciągnięty na jego budowę został już spłacony, a założenia biznesowe związane z wprowadzeniem jednostki do eksploatacji zostały zrealizowane – mówi Piotr Waszczenko, wiceprezes zarządu Unity Line.

27 maja minęło 15 lat od kiedy po raz pierwszy podniesiono banderę Polonii. Był to pierwszy prom w zarządzie spółki Unity Line. W ciągu swojej służby tylko raz nie wyszła w morze z powodu złych warunków atmosferycznych.

Na Polonii, obok bezpieczeństwa i komfortu pasażerów szczególny nacisk położono na zdolności manewrowe, umożliwiające odbycie rejsu w każdych warunkach pogodowych. Prom posiada cztery stery strumieniowe, o mocy dwóch tysięcy koni mechanicznych każdy, prędkość z jaką płynie to 17,2 węzły. Długość promu to blisko 170 m, szerokość 28 m. Na siedmiu pokładach do dyspozycji pasażerów jest 212 komfortowych kabin, z 618 łóżkami, restauracje (w tym kafeteria dla kierowców), bary, kasyno, dyskoteka, sklep. Podczas jednego rejsu Polonia może przewieźć nawet 1000 pasażerów oraz pojazdy (samochody osobowe, ciężarówki, wagony kolejowe) na ponad 2500 m. linii ładunkowej.

Wprowadzenie do eksploatacji promu Polonia na linii Świnoujście – Ystad było początkiem „wojny polsko-polskiej” wśród rodzimych przewoźników promowych. Unity Line eksploatuje promy na linii Świnoujście – Ystad oraz Świnoujście – Trelleborg. Obok wprowadzonego w 1995 roku promu Polonia w zarządzie Unity Line pozostają jeszcze: Skania, Gryf, Wolin, Galileusz, Jan Śniadecki i Kopernik.

Autor informacji: JEN