Czy Małysz zainauguruje otwarcie nowej skoczni Holmenkollen?

Jeszcze dziś (tj. 01.03) zostanie ogłoszona wiadomość kto jako pierwszy skoczy i tym samym zainauguruje oddanie do użytku nowej skoczni Holmenkollen koło Oslo. Jest wielce prawdopodobne, że osobą tą będzie Adam Małysz. Uroczyste otwarcie zmodernizowanej skoczni przewidziano na 3 marca na godz. 19.

Nowa skocznia, źródło: oslo2011.no

Nowa skocznia narciarska zbudowana została z myślą o mających się tu rozegrać w 2011 roku Mistrzostwach Świata. Jeszcze w tym roku w dniach 13-14 marca na skoczni Holmenkollen odbędą się pierwsze zawody Nordic FIS World Cup. Zawody te traktowane są przez organizatorów jako próba generalna przed przyszłorocznymi Mistrzostwami.

W ponad stuletniej historii obiektu jest to już 15 przebudowa skoczni. W ramach obecnej modernizacji praktycznie w całości rozebrano starą skocznię i na jej miejscu wybudowano supernowoczesny obiekt. Niektóre elementy konstrukcyjne i maszty oświetleniowe zostały zbudowane przez polską firmę Europoles. Ich produkcję zleciła szwedzka firma Lecor, która wygrała kontrakt na budowę tej części skoczni.

W sumie przy budowie skoczni użyto ok. 1000 ton stali – powiedział główny inżynier budowy Terje Naess.

W ogłoszonym konkursie na projekt nowej skoczni Holmenkollen zwyciężyli architekci z Kopenhagi. Zmodernizowana skocznia posiada między innymi platformę widokową na szczycie, z której turyści będą mogli podziwiać piękną panoramę Oslo. Cała skocznia jest oświetlona od środka, a specjalne jupitery umieszczone na szczycie obiektu i skierowane w górę, wywołują wrażenie, że „skocznia sięga aż do nieba”. Dzięki temu obiekt wygląda niezwykle efektownie, nawet ze znacznej odległości i z pewnością stanie się wkrótce nowym symbolem Oslo i jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Norwegii.

Zbudowana w 1891 roku skocznia Holmenkollen jest najstarszym tego typu obiektem na świecie. Stanowi ona ważną część norweskiej i międzynarodowej historii narciarstwa i uważana jest za symbol Norwegii. Jej poprzedniczką była skocznia Husebybakken, na której już w latach 1879-1891 odbywały się zawody w skokach narciarskich.

Obiekt w Holmenkollen to również jedna z najbardziej szczęśliwszych skoczni dla Adama Małysza. Choć rekord skoczni ustanowił Tommy Ingebrigtsen skacząc w 2006 r. na odległość 136 metrów to Adam Małysz jest tu niewątpliwie legendą. Jest rekordzistą w ilości zwycięstw w odbywających się tu konkursach Pucharu Świata. Udało mu się triumfować tu aż pięciokrotnie w 1996, 2001, 2003, 2006 i 2007 roku. Za ten wyczyn został nagrodzony Medalem Holmenkollen.

Autor informacji: JEN