Najciekawsze miasta – organizatorzy zimowych igrzysk olimpijskich

Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczynają się 12 lutego i potrwają do końca miesiąca, jednak już teraz wyszukiwarka turystyczna Skyscanner zauważyła wzrost poszukiwań lotów do Vancouver o 71 proc. w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku. Serwis postanowił przybliżyć sylwetki miast – organizatorów zimowych igrzysk olimpijskich (byłych, obecnych i przyszłych).

© VANOC/COVAN

Vancouver, Kanada, 2010

Vancouver jest miastem typowo narciarskim, w okolicy znajdują się trzy ośrodki narciarskie: Grouse, Seymour i Cypress Mountain. Whistler, oddalone o dwie godziny jazdy samochodem, uznawane jest za najlepszy narciarski kurort na świecie. W rzeczy samej: ośrodek zajmuje powierzchnię ponad 1200 hektarów, a średnia ilość opadów śniegu wynosi 10 metrów na rok.

Turyn, Włochy, 2006

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2006 roku odbywały się w kilku różnych miejscowościach w okolicy Turynu: Bardonecchia – zawody snowboardowe, Cesana San Sicario – biathlon i narciarstwo alpejskie, Sauze d’Oulx – narciarstwo dowolne. Ten ostatni ośrodek dysponujący liczbą stoków przekraczającą 400, usytuowany przy jednym z wylotów Via Lattea (Drogi Mlecznej), jest jednym z największych i najczęściej odwiedzanych kurortów narciarskich w okolicy.

Salt Lake City, USA, 2002

Salt Lake szczyci się tym, że stoki narciarskie w okolicy miasta pokryte są najlżejszym i najsuchszym śnieżnym puchem w narciarskim świecie, a średnia opadów śniegu wynosi 13 metrów na rok. Cztery wysokiej klasy kurorty: Alta, Brighton, Snowbird i Solitude, zlokalizowane zaledwie kilka minut samochodem od międzynarodowego lotniska, czynią Salt Lake City jednym z najlepszych miast dla narciarzy.

Nagano, Japonia, 1998

Japonia dość szybko stała się jednym z najchętniej odwiedzanych ze względu na zimowe sporty krajów. Nic dziwnego, skoro do dyspozycji miłośników białego szaleństwa jest tu ponad 400 ośrodków narciarskich, tony białego puchu, a do tego fascynująca japońska kultura. Kraina sumo i sushi była już dwukrotnie gospodarzem zimowych Igrzysk Olimpijskich. Dzięki temu ośrodki sportów zimowych dostępne są na czterech największych wyspach Japonii, ale do najbardziej znanych należą Sapporo na wyspie Hokkaido i Nagano na wyspie Honsiu.

Lillehammer, Norwegia, 1994

Lillehammer, jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych, zimowych destynacji Norwegii, oferuje mnóstwo atrakcji dla miłośników nart, jak i snowboardu. Nordseter i Sjusjøen są obecnie najlepiej w Północnej Europie rozwiniętymi ośrodkami biegów narciarskich, trasy biegowe poprowadzone wśród lasów i gór liczą około 350 km. Hafjell (leżące w odległości 15 km od Lillehammer) jest natomiast znakomitym miejscem dla narciarzy zjazdowych, ośrodek oferuje 40-kilometrowe stoki i 15 wyciągów.

Albertville, Francja, 1992

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville były trzecimi z kolei, które odbyły się we Francji. Gospodarzami były dobrze znane kurorty narciarskie jak: Les Arcs, Courchevel, Meribel, La Plagne, Tignes i Val d’Isère. Dzięki wspaniałym warunkom narciarskim i bogatej ofercie resturacyjnej, przyciągają one w dalszym ciągu rzesze miłośników białego szaleństwa.

Calgary, Kanada, 1988

Zimowa Olimpiada w Calgary zasłynęła pojawieniem się na niej po raz pierwszy zawodników z Jamajki: Eddiego „The Eagle” Edwardsa z drużyną bobslejową (ich losy stały się inspiracją filmu Cool Runnings). Mimo, że pozostali daleko w tyle klasyfikacji, podbili serca kibiców i światowych mediów. Kurorty narciarskie, jak m.in. Nakiska – zbudowany specjalnie na olimpiadę, do dzisiaj cieszą się ogromną popularnością wśród narciarzy.

Sarajewo, Jugosławia (obecnie Bośnia i Hercegowina), 1984

Mimo, że Jugosławia jako kraj już nie istnieje, to ośrodki narciarskie w Sarajewie przyciągają wciąż rosnącą liczbę miłośników białego szaleństwa. Olimpijskie zawody w narciarstwie alpejskim mężczyzn odbywały się na stokach Bjelašnicy, a kobiet – Jahoriny. Oba ośrodki oddalone są od stolicy Bośni zaledwie o kilkadziesiąt minut jazdy samochodem, warto więc za dnia szusować po stokach, a wieczorem odwiedzać stołeczne kluby i bary.

Lake Placid, USA, 1980

Lake Placid już dwukrotnie gościło zimowe igrzyska olimpijskie (pierwszy raz w 1932 roku) i jest znane na całym świecie ze wspaniałych warunków zarówno dla narciarstwa zjazdowego jak i biegów narciarskich. Ośrodek narciarski Whiteface, określany mianem „najbardziej stromego zbocza na wschód od Gór Skalistych”, oferuje 85 tras położonych na 127 hektarach dobrze naśnieżonej powierzchni. Poszukiwacze adrenaliny mogą dołączyć do profesjonalnej drużyny bobslejowej i zasmakować zjazdu olimpijską rynną.

Innsbruck, Austria, 1976

Innsbruck dwukrotnie był organizatorem zimowych igrzysk olimpijskich (pierwszy raz w 1964 roku). Położony malowniczo u stóp Tyrolu, oferuje mnóstwo atrakcji zarówno turystom, jak i miłośnikom zimowych sportów. Funkcjonuje tu kilka ośrodków, jak Axamer Lizum, Igls i dolina Stubai Tal. Region narciarski Nordpark znajduje się najbliżej Innsbrucka, zaledwie 20 min. kolejką górską, a następnie linową. Trzeba się mieć jednak na baczności, stoki narciarskie tutaj uchodzą za najbardziej strome w Alpach.

Soczi, Rosja, 2014

Rosja nie jest zbyt popularnym na świecie kierunkiem, jeśli chodzi o wyjazdy na narty, jednak Soczi – organizator zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku z pewnością to zmieni. Ośrodek sportów zimowych Krasnaja Polana znajduje się około 40 km od Soczi i słynie z tego, że jest ulubionym miejscem zimowych wypraw prezydenta Putina. Teren jest idealny do zjazdów poza wytyczonymi trasami: mulda za muldą, puch i rozległa przestrzeń porośnięta gdzieniegdzie brzozowym lasem oznacza, że Krasnaja Polana zainteresuje głównie poszukiwaczy przygód.