W czeladzkim Pałacu Saturna powstaną rzymskie termy

W Czeladzi w stuletnim budynku dyrekcji dawnej kopalni Saturn powstanie luksusowy obiekt, w którym znajdą się m.in. apartamenty do wynajęcia, penthouse’y, sale konferencyjne i starorzymskie termy.

palacsatruna

Fot. Pałac Saturna - wizualizacja

Budynek dzisiejszego Pałacu Saturna powstał na początku zeszłego wieku. Imponujący neoklasyczny budynek otoczono parkiem. Kopalniani urzędnicy wchodzili do środka przez ozdobny portyk z płaskorzeźbami przedstawiającymi planetę Saturn i postacie górników stylizowanych na antycznych atletów. Za drzwiami rozciągała się majestatyczna klatka schodowa o ścianach wyłożonych czerwoną kamienną okładziną.

Dziesięć lat temu mocno zniszczony już budynek kupił Leszek Pustułka, przedsiębiorca z branży sportowo-rekreacyjnej, który od lat fascynuje się historią Rzymu.

Stylizowane antyczne termy zajmą piwnice budynku dyrekcji i dobudowywaną na jego tyłach część. Nowy budynek jest wkopany pod ziemię. Jego dach będzie zielonym tarasem – chodziło o to, żeby w żaden sposób nie zaszkodzić architekturze głównego budynku. Piwniczny korytarz zmieni się niebawem w starorzymską uliczkę, prowadzącą do rozmaitych starożytnych, i nie tylko, atrakcji, takich jak tepidarium (ciepła sala wypoczynkowa) z podgrzewanymi kamiennymi ławkami, ochładzającego frygidarium, łaźni parowej w stylu orientalnym i świątyni wody, w której z sufitu będzie padał deszcz tropikalny.

Będzie też jacuzzi w jakby wykutej w skale jaskini z wodą termalną sprowadzaną ze Słowacji. A na końcu uliczki wspaniałe atrium z przepiękną fontanną z figurami lwów. Kicz? Ja tak nie uważam! To ma być miejsce trochę bajkowe, inny świat, w którym będzie można złapać trochę dobrej energii przed powrotem do szarej rzeczywistości – mówi Leszek Pustułka.

Na wyższych piętrach ma być już klasycznie elegancko. Część powierzchni zajmą biura do wynajęcia i sale konferencyjne, być może także klinika kosmetyczna. Na najwyższym piętrze powstają apartamenty do wynajęcia, a na poddaszu dwa penthouse’y.

Dla ludzi, którzy przyjeżdżają do pracy na kilka miesięcy. Chcą mieć mieszkanie, nie pokój hotelowy, ale oczekują obsługi jak w hotelu. Tu to dostaną – mówi Pustułka.

Otwarcie całego obiektu zaplanowano na przyszły rok. Budynek dyrekcji będzie obchodził wtedy swoje stulecie.

Za: Gazeta Wyborcza, CTV