Park Ciemnego Nieba, kamienny krąg i gnomon w Górach Izerskich

Izerski Park Ciemnego Nieba, którego celem ma być rozwój astroturystyki i zwrócenie uwagi na problem tzw. zanieczyszczenia światłem, został otwarty na czesko-polskim pograniczu w Górach Izerskich. Park obejmuje swym zasięgiem graniczną część doliny Izery oraz dolinę Jizerki. Zajmuje ok. 74 km kw. powierzchni, z czego 39 km kw. leży po polskiej, a 35 km kw. po czeskiej stronie.

model_mapa

Model Układu Słonecznego w skali 1:1 mld naniesiony na mapę Gór Izerskich (czerwone okręgi pokazują drogi planet wokół Słońca). Zaznaczono planowane położenie modeli Słońca i planet.

Izerski Park Ciemnego Nieba (IPCN) powstał w ramach Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 i – jak podkreślają pomysłodawcy – jest przedsięwzięciem pionierskim w skali Europy. Umowę o jego powołaniu zawarły: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Astronomiczny Akademii Nauk Republiki Czeskiej, Nadleśnictwo Świeradów Zdrój, Nadleśnictwo Szklarska Poręba, Obszar Krajobrazu Chronionego Jizerske Hory oraz Dyrekcja Regionalna Lasów Republiki Czeskiej w Libercu.

Powstanie Parku ma na celu zwrócenie uwagi na dobrze zachowane w tym obszarze środowisko naturalne. Inicjatorzy chcą również rozpropagować ideę ochrony nocnego środowiska naturalnego przed tzw. zanieczyszczeniem światłem.

Na izerskim niebie można zobaczyć prawie 2000 gwiazd, podczas gdy w centrach dużych miast jest to poniżej 500. Widok nieba taki jak w Górach Izerskich, niestety, staje się coraz rzadszy. Ponad połowa Europejczyków nie może zobaczyć takiego nocnego nieba z miejsca zamieszkania, a wszystko za sprawą zanieczyszczenia światłem – twierdzą pomysłodawcy Parku.

Przy głównych droga dojazdowych do parku staną tablice informacyjne. Informacje o działalności parku będą również dostępne w punktach informacji turystycznej w okolicznych miasteczkach oraz w portalu internetowym parku.

Utworzenie Parku Ciemnego Nieba jest jednym z Projektów Izerskich, które obejmują również zegar słoneczny zbudowany w maju 2009r. na budynku Stacji Turystycznej Orle, budowę gnomona na skrzyżowaniu szlaków turystycznych w Orle, stworzenie ścieżki turystyczno-dydaktycznej „Model Układu Słonecznego” oraz budowę kamiennego kręgu na wierzchołku Stogu Izerskiego.