Mur berliński i inne słynne mury

9 listopada 2009 Europa obchodzi 20 rocznicę upadku muru berlińskiego. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Europy i stało się początkiem ponownego zjednoczenia Wschodnich i Zachodnich Niemiec po ponad 40-letnim podziale. Od Muru Berlińskiego do Muru w Belfaście, wygląda na to, że bariery i granice ciągle powstają i upadają. Serwis Skyscanner przedstawił najdłuższe, najwyższe i najbardziej znane mury na świecie.

柏林墙 - The Berlin Wall - Berliner Mauer
Creative Commons License photo credit: siyublog

Mur Berliński, Niemcy

Mur berliński zbudowany został w 1961 roku, miał 140 km długości i otaczał Berlin Zachodni, odseparowując go od terytorium Wschodnich Niemiec. Stał się symbolem żelaznej kurtyny, która podzieliła Europę na Zachód i Blok Wschodni. Podczas Festiwalu Wolności, który upamiętni 20-lecie upadku muru, berlińczycy ustawią 2,5 tys. wysokich płytek domino wzdłuż dawnego muru a następnie przewrócą je, symbolizując jego zniszczenie.

Wielki Mur Chiński

Z pewnością jest to najsłynniejszy mur na świecie. Monstrualna chińska budowla jest widoczna z kosmosu, rozciąga się na północy kraju i ma długość około 9 tys. km. Wielki Mur Chiński miał chronić imperium przed atakami ludów z Wielkiego Stepu. Obecnie duże partie muru są zniszczone, jednakże większość jest dobrze zachowana i stanowi najbardziej znaną chińską atrakcję.

Mury Konstantynopola – Stambuł, Turcja

Mury Konstantynopola zbudowane w 7 w. p.n.e., osłaniające miasto uważane były za jedne z najsilniejszych aż do czasów schyłku średniowiecza. Składały się z Murów Teodozjusza (5,5 km) od strony lądu i murów od strony morza. Łącznie miały około 20 km długości. W całym systemie obrony istniało ponadto wiele bram i tajnych przejść. Mury spełniały swą rolę podczas wielu ataków, ocalając Bizancjum, jednak w epoce prochu strzelniczego nie były już tak odporne.

Wał zachodniosaharyjski, Maroko/Sahara Zachodnia

Wał zachodniosaharyjski, nazywany też marokańskim usypany z kamieni i piasku, powstał ponad dwadzieścia lat temu, aby powstrzymać bojowników Frontu Polisario przed atakami na pozycje Marokańczyków. Wysoki na 3 m i długi (2,7 tys. km) wał, poprowadzony przez w większości niezamieszkane okolice, wzmacniają dodatkowe bariery, bunkry i pola minowe. Mur doprowadził do wciąż trwającej dyskusji wśród mieszkańców Sahary Zachodniej, którzy chcieliby niezależności od Maroka.

Ściana Płaczu – Jerozolima, Izrael

Ściana Płaczu (zwana też Murem Zachodnim) o długości 57 m jest jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego pozostałością Świątyni Jerozolimskiej, odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej potem przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienne ściany karteczki z prośbami do Boga.W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu.

Mur Hadriana, Anglia

Ta fortyfikacja z kamienia i darni o długości 5 tys. km, zbudowana przez Rzymian przecina północną Anglię na całej jej szerokości. Zadaniem Muru Hadriana była ochrona przed barbarzyńskimi ludami z północy. Obecnie miejsce to znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Większość muru nadal istnieje, a ścieżka poprowadzona wzdłuż niego jest popularną trasą turystyczną.

Linia Pokoju w Belfaście, Północna Irlandia

Ten system barier i murów Belfastu został zbudowany, aby oddzielić dzielnice zwaśnionych ze sobą protestantów i katolików. Konstrukcje wykonane z żelaza, stali i betonu sięgają 6 m wys., rozciągają się na długości kilku kilometrów i co pewien czas naznaczone są strzeżonymi bramami. Niektóre partie tej linii demarkacyjnej stały się atrakcjami turystycznymi, jednak przyszłość barier jest przedmiotem dyskusji i bardzo możliwe, że zostaną one rozebrane.

Mur bezpieczeństwa, Zachodni Brzeg Jordanu

Obecnie jest to najbardziej kontrowersyjny mur na świecie. System ziemnych fortyfikacji, płotów i murów o wysokości do 8 m został wybudowany z inicjatywy rządu izraelskiego celem ochrony izraelskich obywateli przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi ze strony mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu. Bariera ta jest nieustającym źródłem sporu i zamieszek między tymi dwoma narodami.

Mury Dubrownika, Chorwacja

System kamiennych murów obronnych otaczających Dubrownik chronił miasto począwszy od VII wieku. Mury obronne Dubrownika były jednymi z największych fortyfikacji okresu średniowiecza i nigdy nie zostały zdobyte przez nieprzyjacielską armię. Starówka dubrownicka znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Większość murów jest dobrze zachowana i stanowi obecnie popularną atrakcję turystyczną Chorwacji.

Gumowa Ściana – Seattle, Stany Zjednoczone

Nie wszystkie mury dzielą ludzi, niektóre z nich jednoczą. Gumowa Ściana w Seattle była kiedyś zwykłym ceglanym murem, ale teraz pokryta jest przeżutymi gumami do żucia i stała się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc. Tradycja umieszczania przeżutej gumy na ścianie zaczęła się od widzów stojących w kolejce do pobliskiego teatru, obecnie ściana jest pokryta warstwą kolorowych gum o grubości kilku centymetrów. Według lokalnego dziennika Seattle Times, Gumowa Ściana jest nawet tłem fotografii ślubnych dla bardziej ekstrawaganckich młodych par.