Porozumienie między MSZ i PIT

Wczoraj (8 kwietnia) podpisana została przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) oraz Polską Izbę Turystyki (PIT) “Deklaracja o współpracy w zakresie aktywizacji turystyki przyjazdowej”. Porozumienie podpisali minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz Jan Korsak, prezes PIT.

Deklaracja ma na celu ułatwienie mającym zamiar odwiedzić Polskę turystom otrzymywanie tzw. wiz turystycznych. Dokument uwzględnia ogólne zasady przyznawania certyfikatów dla biur podróży oraz przewoźników, którzy zamierzają starać się o wizy dla swoich klientów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ze swej strony zobowiązało się do ograniczenia ilości dokumentów niezbędnych do otrzymania wizy turystycznej, stworzenia specjalnych stanowisk w placówkach konsularnych do obsługi przedsiębiorców turystycznych oraz do niestosowania ograniczeń w liczbie składanych aplikacji wizowych.

Deklaracja ma ścisły związek z wytycznymi MSZ w związku z organizacją przez Polskę Euro 2012. Dokument ułatwi także możliwość odwiedzenia Polski w związku z innymi imprezami sportowymi i kulturalnymi.

Pełną treść dokumentu można przeczytać w tym miejscu.

źródło: PIT