Rzeszów stawia na dobranocki

W miniony piątek odbyło się w Rzeszowie nieoficjalne otwarcie Muzeum Dobranocek. Dzięki inicjatywie można przenieść się w świat bajek, które były towarzyszami dzieci w latach PRL-u. Oficjalne otwarcie zaplanowane jest pod koniec marca.

Feel PRL
Creative Commons License photo credit: krzakptak

Już przy wejściu do Muzeum wita przybyłych metrowej wielkości pluszowy Krecik, czechosłowacki kolega Bolka i Lolka. W środku znajdują się oryginalne projekty lalek, które grały główne role w polskich bajkach m.in. Miś Uszatek z towarzyszami oraz postaci z Coralgola. Wystawione są też folie z kadrami polskich filmów rysunkowych.

Oprócz oryginalnych eksponatów swoje miejsce mają też różnego rodzaju zabawki oraz publikacje związane z bohaterami dobranocek. Nie brakuje także przedmiotów codziennego użytku takich jak talerze, opakowania po gumach do żucia, mydła, szampony, gdzie uwiecznieni zostali przyjaciele milusińskich. Zwiedzającym towarzyszą wydobywające się z głośnika adaptera dźwięki bajki o Gąsce Balbince oraz motywy z „Jacka i Agatki”.

Wojciech Jama, dyrektor Muzeum Dobranocek i ofiarodawca eksponatów, ma zamiar zapraszać do muzeum twórców polskich dobranocek, a podczas oficjalnego otwarcia pod koniec marca zaplanował projekcję animacji malarskiej pod tytułem „Len”.

Źródło: PAP